Yaşam Haberleri

Kaldirik Otu tam bir şifa kaynağı

Kaldirik Otu tam bir şifa kaynağı

Doğada kendiliğinden yetişen bir çok çeşit yemeği yapılabilen, tatlısı ve turşusu yapılabilen Kaldirik Otu adeta bir şifa deposu. Kaldirik Otunun Cilt kırışıklıklarına, selilütlere, varislere iyi geldiği biliniyor.

Düzce’de doğada kendiliğinden yetişen yemeği, tatlısı ve turşusu yapılan kaldirik otu adeta bir şifa kaynağı.

 3 Çocuk annesi Hatice Günaydın, doğadan topladığı kaldirik otunun bir çok faydası olduğunu söyledi. Kaldirik Otu ile kavurma yapan Hatice Günaydın, bu otun Düzce bölgesinde bolca yetiştiğini aktardı. Bu bitkinin sağlık açışından faydalarını saymakla bitirmeyeceğini ifada eden Günaydın “Kaldirik otu bağırsaklara faydalı, böbrek üstü bezleri çalıştırdığından ferahlatıcı ve enerji veren bir yapıya sahiptir. Eskiden askerlerimiz bunu tüketirmiş enerji alabilmek için” dedi.

 Cilt kırışıklıklarına iyi geliyor

 Hatice Günaydın kaldirik otunun tam bir şifa kaynağı olduğunu belirterek “Özellikle gençlik iksiri diyebiliriz. Cilt kırışıklıklarına, selilütlere, varislere iyi geldiği bilinmektedir” şeklinde konuştu.

Her türlü yemeği yapılıyor

“Kaldirik otu ile birçok çeşit yemek yapılabilirken bunun tatlısı ve turşusu dahi yapılabiliyor” diyen Günaydın “Bu güzel nimetten herkesin faydalanması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerinde bulundu. 

Bahar aylarında yetişiyor

 Hatice Günaydın bu mevsimlerde yetişen kaldirik için “Doğan toplanarak kış aylarında da tüketilebilmesi için buzdolabında saklanabiliyor. Buzlukta şoklayıp istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Vitamininden de hiçbir değer kaybı olmuyor” dedi.

İhraç edilmeli

Kaldirikleriğin ihraç edilmesi gereken bir ot olduğunu işaret eden Günaydın, “Kaldirik kendisi arsız olduğu için çabuk yetişen bir bitki özellikle ekilmiyor ama bunun tarlalarda yetiştirip ihracat yapılma gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

Başkan Ay, “Çok faydası var”

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay’da yapılan kaldirik yemeğini tadarak “Doğadan sürekli soframıza geliyor. Biz çocukluğumuzdan beri bunu tüketiyoruz. Farklı türdü yapıldığı için çok güzel olmuş. Herkese tavsiye ediyorum sindirim sistemine çok faydası olan bir ot” dedi.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu