Yaşam Haberleri

19 yıl 19 fotoğraf

19 yıl 19 fotoğraf

Mavi Ağaç Derneğinin, Düzce’nin 19 yılda yaşadığı değişimi 19 ayrı fotoğraf karesi ile özetleyen sergisi büyük ilgi gördü.

Düzce’nin sorunlarına getirdikleri farklı çözüm önerileri ve projeleri ile adından sık sık söz ettiren Düzce Mavi Ağaç Derneği, Düzce’nin son 19 yılını 19 fotoğraf ile özetleyen bir sergi açtı. Sergiye vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Sergi hakkında bilgiler veren dernek başkanı Celal Kasapoğlu “19 fotoğraf ile depremden sonraki 19 yılı ifade eden fotoğraf sergimizde özellikle kent merkezindeki bütünlükten yoksun görünüme ve plansız kent gelişimine dikkat çekmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

Kasapoğlu yaptığı açıklama da “1999 yılında yaşadığımız iki deprem Düzcemiz adına büyük kayıplara sebep olmuştur.  Fiziken yaşanan tahribat, sosyal ve ekonomik anlamda da bir takım olumsuz sonuçları beraberinde getirmiştir.

Geçen 19 yıl süre zarfında depremden sonra ortaya çıkan konut ihtiyacı devlet ve özel teşebbüs eliyle büyük ölçüde karşılanmış, konut üretimi ile nüfus yoğunluğu kazanan alanlarda yeni yaşam alanları oluşturulmuş, kentin yaya ve araç trafiği bakımından belli bir yoğunluğa sahip olan bölgelerinde çeşitli alt ve üst yapı düzenlemeleri yapılmış ve kent ölçeğinde hizmet sunan donatı alanları kazandırılmıştır.

Ancak depremden sonra ortaya çıkan sorunlar tam anlamıyla ele alınarak bir bütün şeklinde değerlendirilmemiştir.  Birbirinden bağımsız parçacıl bir anlayışla üretilen noktasal çalışmalar Düzce’nin sorunlarını çözmede yetersiz kalmıştır.  Kenti birçok açıdan olumsuz yönde etkileyen sorunlar dikkate alınmamış ve çözümün kendiliğinden oluşması beklenmiştir.

Kentin bir bölümünde üretilen yeni konutlar boş alanları doldururken diğer tarafta deprem öncesi müdahale görmemiş yapılar kendi haline bırakılmıştır. Eski ve yeni yapıların bir arada konumlu olduğu alanlarda,  yapıların fiziki açıdan farklılaşması ile ortaya çıkan uyumsuzluk,   kent  silüetini olumsuz yönde etkilenmektedir.  Bu durumun tek olumsuz yanı    bütünlükten yoksun bir kent görünümü değildir. Terk edilmiş bazı yapılar  çevre sağlığı ve can güvenliği bakımından da risk oluşturmakla birlikte,    köhneme sürecine girmiş binaların  yoğun olduğu yapı adalarında  sosyal ve ekonomik  anlamda da birtakım olumsuzluklarda baş göstermektedir.  

Düzcenin fiziki, soysal ve ekonomik yapısına çeşitli yönlerden  olumsuz etkileri bulunan  yapı stoğu için ilgili kurumlar tarafından kişi haklarını muhafaza eden toplum yararını gözeten çalışmaların yapılamasını arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu