Yığılca Haberleri

Yığılca Çimento fabrikasını istiyor

Yığılca Çimento fabrikasını istiyor

Düzce'nin en uzak ilçesi olması nedeniyle sanayi yatırımlarından yana şanssız olan ve işsizlik nedeniyle sürekli göç veren Yığılca, tarihinde ilk kez şehrin kaderini değiştirecek yatırımı gerçekleştirmek üzere. Bugüne kadar hiçbir işadamının fabrika kurmak için tercih etmediği ilçede Türkiye'de emlak sektörünün en önemli işadamlarından Ali Ağaoğlu’nun kuracağı çimento fabrikası için son aşamaya gelindi.

 

Her şey planlandığı gibi giderse 400 kişiye istihdam sağlayacak olan fabrikanın 2018 yılında üretime geçeceğini söyleyen Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, fabrikanın son Alman teknolojisi ile kurulacağını ve bacasında torbalama adı verilen bir filtre sistemi olacağını vurguladı.  Yiğit, "Kirlilik kesinlikle olmayacak. Bu yatırımı vatandaş da muhalefet de sivil toplum örgütleri de yani herkes istiyor." dedi.

Aksu Hoşafoğlu bölgesine kurulacak

Yığılca’nın kaderini değiştirecek yatırımı Yığılca’ya getirmek için varını yoğunu ortaya koyan Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit'in daveti üzerine ilçeye gelen ve incelemelerde bulunan ünlü işadamı Ali Ağaoğlu, Hoşafoğlu Köyü'nde gösterilen alanı fabrika kurmak için uygun buldu. Başkan Yiğit ile yaptığı görüşmeler ve fizibilite çalışmaları sonrası yatırım ile ilgili süreci başlatan Ağaoğlu, kısa sürede fabrikasını faaliyete geçirmeyi amaçlıyor.

‘Kirlilik olur mu endişeleri’ yersiz

Kurulması halinde ilçede ilk ve tek olma özelliği taşıyacak olan çimento fabrikası, başkan başta olmak üzere yatırım isteyenleri mutlu ederken,  “ hava kirliliği yaratır “ endişelerine değinen Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, kamuoyunda oluşabilecek yanlış anlaşılmaların önüne geçmek adına açıklamalarda bulundu. Çimento Fabrikasının bacasında 'torbalama' adı verilen yine son sistem bir filtreleme olacak diyen Yiğit, “Endişelenmek boşuna” dedi.

Hava kirliliği kesinlikle olmayacak

Yığılca'yı çocuğu gibi gördüğünü söyleyen Başkan Yiğit, "İnsan çocuğu gibi gördüğü bir yere kıyar mı? Ben onu büyütmek için başkanlığa geldim. İşadamı Ali Ağaoğlu'nun fabrika kuracağı Hoşafoğlu Köyü'ndeki bölge hiçbir şekilde tarımsal arazi vasfı taşımıyor. Ağaçların olmadığı, kıraç bir bölge. Ayrıca fabrikanın çevreye zarar verme gibi bir durumu kesinlikle söz konusu bile olmayacak. En son Alman teknolojisi ile kurulacak olan çimento fabrikasının bacasında 'torbalama' adı verilen yine son sistem bir filtreleme olacak. Ayrıca çok yükse bir alana kurulacağı için hava sirkülasyonu da olacak. Hava kirliliği kesinlikle olmayacağının " altını çizdi.

Çok göç veriyoruz, buna son verilmeli

Yığılca'nın bu yatırımı istediğine vurgu yapan Başkan Yiğit, "Bu konuda Ziraat Odası, Arıcılar Birliği, Esnaf Odaları, iktidar, muhalefet, meclis ve İGM üyeleri ile vatandaş hemfikir... Yatırımı istememizdeki ortak neden ise ilçenin çok göç vermesi. 2015 yılının kasım ayından bu yana Yığılca'dan 500 kişi çalışmak için ayrıldı. Çoğu da asgari ücretle gurbette ter döküyor." şeklinde konuştu.

Hedef 2018'de faaliyete başlaması

Öte yandan 16 bin nüfuslu Yığılca'da Ağaoğlu Şirketler Grubu tarafından kurulması yönünde karar alınan 400 işçi kapasiteli fabrika, süreç planlığı gibi işlerse 2018 yılında üretime başlayacak.

Çimento Fabrikasının Yığılca’ya gelmesi için şehir adeta tek yürek olmuş durumda. 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


 1. Mikhail Çelik
  15.2.2018 - 23:30:00 Mikhail Çelik

  Fabrika kısa sürede bitecek Yığılcam Düzcem istidama aç çünkü bu yatırım çok lazım. Ağaoğlu beceremedi Üstyapı firması Gündoğdu ailesi yapacak İnşallah

 2. Deniz Merttaş
  1.1.2018 - 13:11:23 Deniz Merttaş

  Hamdolsun fabrikayı Üstyapı firması sahibi Hüseyin Gündoğdu ve oğlu Yiğit bey aldı. 2019 da faaliyete geçecek.

 3. Mltm kskl
  1.3.2017 - 09:16:24 Mltm kskl

  Ancak yalakalık yapın işiniz bu Güzelim doğayı mahvedecekler

 4. Mustafa bedir
  13.11.2016 - 11:22:58 Mustafa bedir

  Yakışır güzel Düzce me syn başkanım emeyi geçen herkese teşekkür ler

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu