Yığılca Haberleri

Yığılca alternatif tıbbın merkezi oluyor

Yığılca alternatif tıbbın merkezi oluyor

Yığılca Arısı ve Yığılca Balı'nın ünü gün geçtikçe ülke genelinde yaygınlaşıyor.

Yığılca Arısı ve Yığılca Balı'nın markalaşması adına yoğun bir çaba harcanması meyvelerini vermeye başladı. Şifa kaynağı, bin derde deva Yığılca balının ve Yığılca arısının yeni bir faydası daha ortaya çıktı. Alternatif tıp alanında da faydası bilinen arıcılık, Yığılca'da hastalara şifa kaynağı olacak.

Apiterapi olarak adlandırılan tedavi yönteminde arı zehrinin arı sokturma yöntemiyle felçli hastaların tedavi edilmesi amaçlanıyor. Apiair olarak adlandırılan tedavi yönteminde ise astım ve koah hastalarına arı kovanlarından maske ile hava solutulması yolu ile hastaların tedavi edilmesi amaçlanıyor. Bu yöntemlerin başarıya ulaşmasında organik üretim yöntemlerinin uygulanıyor olmasının  önemli bir ayrıntı olduğuna dikkat çekiliyor. Yığılca da arıcılık faaliyetlerinde organik üretimin teşvik edilmesi ve organik üretim yapılması sebebiyle, Yığılca'nın tedavi merkezi olma çalışmalarında son aşamaya gelindi.

Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit konu hakkında şu değerlendirmede bulundu. "Yığılca Arısı ve Yığılca Balı'nın ülke çapında tanınması ve marka değerinin arttırılması yönünde yürüttüğümüz çalışmalar nihayet meyvelerini vermeye başladı. Biz en baştan beri söylüyoruz. Arımızın değeri çok büyük ve balımızın değeri de bir o kadar değerli. Balımız bin bir derde deva, şifa kaynağı. Yüksekokulumuz ve değerli hocalarımızın araştırmaları neticesinde her geçen gün yeni bir özelliğini , yeni bir şifasını öğreniyoruz. Bugün de aldığımız bilgiler neticesinde tibbi anlamda arımızın hastalara şifa olacağını öğrendik. Düzce Üniversitesinin bu alanda çalışmalar yürüttüğünü biliyoruz. Yakın bir zamanda felçli hastalar, astım ve koah hastaları hastalıklarına şifa aramak, bulmak için ilçemize gelecekler. Bu vesile ile destekleri için başta Düzce Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar'a, araştırmaları ile arımıza ve balımıza değer katan Düzce Üniversitesi Arıcılık Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu'na ve ekibine teşekkürler ediyorum. Bu ve benzeri hastalıklarla şifa bekleyen hastalarımıza da acil şifalar diliyorum."dedi.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu