Düzce Parantez Köşe Yazarları
Bayram Ali KUBİLAY
Bayram Ali KUBİLAY

bayramalikubilay@hotmail.com

GELEN SORULAR ; CEVAPLAR

SORU : Subay emeklisiyim . Oğlumun  giyim mağazasında zaman zaman yardım amaçlı veya ara  dinlenmesi ve mal alabilmesi için ona yardımcı olmak istiyorum. İşyerinde oğlum olmadığı zaman ben kalıyorum. Bir denetim söz konusu olduğunda cezai bir durum ve maaşımla ilgili bir olumsuzluk olabilir mi? Emekli maaşıma bir zeval gelir mi? Veya yasal olarak ben ne yapabilirim?

Kadir Kardeş

YANIT: Kızınızın işyerindeki çalışmanız, ücret almaksızın belirttiğiniz sınırlar içinde kalmak ve süreklilik arz etmemek koşuluyla sigortalı sayılmanızı gerektirmez ve sorun olmaz. Kızınızın işyerindeki çalışmanızın süreklilik kazanması halinde dahi emekli aylığınızla ilgili bir olumsuzluk olmaz. Bu durum, sadece sosyal güvenlik destek primi ödenmesini gerektirir.

 

SORU: 20 Haziran 1973 doğumlum. SSK giriş tarihim 1 Mayıs 1990 olup 5395 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabiliyorum?

Yusuf Engin Şahin

YANIT: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. 130 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5525 güne tamamlamanız şartıyla, 52 yaşınızı dolduracağınız 20 Haziran 2025’de emekli olabilirsiniz.

 

SORU: Ben sigortalı bir işte çalışmaktayım.  Bağ-Kur emeklisi babam vefat etti. Babamın son eşi maaşından faydalanıyor. Kızı olarak bende bekarım

Bende vefat eden babamın maaşından yararlanabilir miyim? Yararlanırsam ne kadar alabiliyorum, nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Ayşe CAN

YANIT: Bağ-Kur, sigortalı çalışan kız çocuklarına ana veya babalarından dolayı yetim aylığı bağlamaz. Çalıştığınızdan dolayı Bağ-Kurdan yetim aylığı alamazsınız.

 

SORU: Devlet memurluğundan emekli olduktan sonra Anadolu Üniversitesinden mezun oldum. Bu durumda intibakım yapılır mı?

İzzet ŞAHİN

YANIT: Emekli olduktan sonra yüksekokul bitirilmesi, intibak hakkı vermiyor. Görevdeyken yüksekokul bitirilmiş olması halinde intibak yapılması söz konusu olabiliyor.

 

SORU: Ben Emekli Sandığından, eşim ise Bağ-Kur’dan emekli. Evlenmemiş bir kızım, bir de yüzde 84 süreksiz engelli raporu olan erkek çocuğum var. Sizden şu iki sorunun cevabını istiyorum;

1- Benim ölümümden sonra emekli maaşım, eşim ve çocuklarım arasında hangi oranda pay edilir?

2- Benim ve de eşimin ölümünden sonra emekli maaşlarımız çocuklarım arasında nasıl pay edilir?

Can Canoğlu

YANIT: 1- Sizin vefatınız halinde emekli aylığınızın, eşinize yüzde 50’si, çocuklarınızın her birine ayrı ayrı yüzde 25’i oranında aylık bağlanır.

2- Sizin ve eşinizin vefatı halinde ise çocuklarınızın her birine ayrı ayrı sizden bağlanacak aylığın oranı yüzde 40, eşinizden bağlanacak aylığın oranı ise yüzde 50 olur.

 

 

SORU: 15 Aralık 1969 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 15 Haziran 1995 olup bugüne kadar 6500 gün pirim ödemem var. Askerliğimi sigorta giriş tarihinden önce 18 ay olarak yaptım. Askerliğimin kaç gününü borçlanırsam daha erken emekli olabilirim?

Ahmet CAN

YANIT: Askerlik sürenizin 13 ayını borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan askerlik başlanmasından sonra prim ödemeseniz dahi, 54 yaşınızı dolduracağınız 15 Aralık 2023’de emekli olmanız mümkün.

 

 

SORU: Özel sektör de çalışıyorum. 2010 yılında iş kazası geçirdim. 2800 gün primim var. Malulen emeklilik için başvurdum. Yüzde 52 heyet raporu geldi. Emekli olabilir miyim? Hangi şartlarda olabilirim?

Ergün ATAY

YANIT: Malulen emekli olmak için, en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı aranıyor. Yüzde 52 rapor ile maalesef malulen emekli olamazsınız. Ancak vergi indirim hakkı almanız halinde, süre ve prim şartını sağmanız şartıyla, engelli hakkıyla yaş aranmadan emekli olmanız mümkün. Ancak hangi şartlarla emekli olacağınız sigorta başlangıç tarihinize göre değişir. Sigorta başlangıç tarihinizi bildirmeniz halinde, engelli hakkıyla hangi şartlara tabi olduğunuzu hesaplayabiliriz.

 

SORU: Yaşlı anneme sigortalı olarak bakan kişiyi işten çıkardık. Şimdi, çalıştığı sigortalı işinden çıkarılan kardeşim bakıyor. Kardeşimi sigortalı olarak gösterebilir miyiz?

Kenan ŞAHİNOĞLU

YANIT: Aynı konutta birlikte yaşayan ve üçüncü derece dahil bu dereceye kadar hısımlar arasında ve aralarına dışarıdan başka kimse katılmaksızın, yaşadıkları konut içinde yapılan işlerde çalışanlar sigortalı sayılmadıklarından, aynı evde oturan üçüncü derece dahil bu dereceye kadar hısımlar tarafından ev hizmeti işlerini yapanlar ek-9. madde kapsamında sigortalı sayılmıyorlar. Annenizle aynı evde oturmuyorsa (aynı adreste oturulup oturulmadığı SGK tarafından kimlik paylaşım sistemi aracılığıyla yapılıyor), kendisine ücret ödenmesi koşuluyla kardeşiniz 5510 sayılı Kanunun ek-9. maddesi kapsamında ev hizmetlerinde on günden fazla çalışan olarak anneniz tarafından sigortalı çalıştırılabilir.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu