Düzce Parantez Köşe Yazarları
Bayram Ali KUBİLAY
Bayram Ali KUBİLAY

bayramalikubilay@hotmail.com

KAÇAK ELETRİK KULLANIYORSAN İÇTİĞİN SU HARAM !!!!!

Bu duyduğum meseleyi sizlerle paylaştığım için şimdiden özür dilerim.
Neyin özrü demeden ben anlatayım..
İlimizde bir çok köyün suyu elektrik motorları ile kuyudan çıkarılıp depolara basılmaktadır. Daha sonra da evlere dağıtımı yapılmaktadır. Bu süreçte hatırı sayılır  elektrik  sarfiyatı yapılıyor. Bu sarf edilen elektriğin parası köylüler  tarafından ilgili kuruma ödenemiyor veya ödenmiyor.

Bir çoğu ’’ nasıl olsa af gelir ‘’ düşüncesiyle veya ‘’ köyün su pompasına harcanan elektriğin parası mı ödenirmiş’’ deyip ödeme konusunda çok hassas davranmıyorlar.. Kurum da  sıkıştırmıyor… veya gevşek davranıyor.

Ey benim kardeşlerim..

Elektrik pompası ile çıkarılan suyu abdestinde kullanıyorsun, yemeğinde kullanıyorsun, yıkanmanda kullanıyorsun, sebze ve meyve sulamanda kullanıyorsun vb.gibi her şeyinde kullanıyorsun ,sonra da bu suyu sana tedarik eden elektriğin parasını ödemiyorsun… HIRSIZ değil de nesin…
 
Elektrik parası ödenmeyen suyu kullanarak abdest aldıysan namazın geçersizdir, yemeğin haramdır, boy abdesti aldıysan o boy abdestin geçersizdir…
 
Eeeeee ne  öyle alık alık bakıyorsun, ne öyle alık alık beni süzüyorsun.
Arkadaş. Bir daha tekrarlıyorum…Elektirk kullanıp değerini ödemiyorsan ,bütün yaptıkların HARAM…
 
Tekrar özetliyorum…Elektrikli Su pompası ile su çıkarılıyorsa ve o suyun da elektriği ödenmiyorsa Haram Haram kardeşim… 
 
Bu mesele özetle şöyle gelişmektedir.
Bazı köylerde (birçok köyümüzde) elektrikli motorla su çıkarılan bir çok su kuyuları var. Bu kuyulardan su çıkarmak için  su pompaların sarf ettikleri elektrik bedeli yıllık takriben 5 ila 7 bin tl (her biri için) arası.. Bir çoğu da su parasını ödemiyor veya ödeyemiyor.. 
Nasıl oluyor da bu kadar elektrik  borcu olan için icra işlemi başlatılmıyor anlamış değilim. Herhalde kurum biraz insiyatifli davranıp idare ediyor . Daha sonra da su pompasındaki borçlu olan elektrik saati değiştirilip yeni saate abone alınıyor… Eski borç kalıyor, yeni elektrik abonesine borç başlıyor.. Bu iş böyle sürüp gidiyor.
 
Ey Müslümanlar… Kullandığı elektriğin parasını ödemeyen bireyin, hane halkının, mahallelinin, köylünün, şehirlinin, amirin, memurun velhasın herkesin üzerindne bir vebal varmı dır yok mudur?

Sayın Yetkililer…
Bir çoğumuzun suyunda ‘’HARAM’’ var diyebiliyorsam lütfen buna sebep olanları bir bir sorgulayın..

HARAM’ın çoğalmasına, HARAM’ın yol almasına, HARAM’ın yaygınlaşmasına kim veya kimler sebep oluyorsa onlarda HARAMZADE değil mi….
 
Siz karar verin…
 

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu