Düzce Parantez Köşe Yazarları
Editörün Notu
Editörün Notu

haber@duzceparantez.com

Gözden kaçanlar

Rektörün 10 parmağında 10 marifet

Düzce Gürcü Kültür Derneği tarafından Her ayın 2. Cumartesi günleri düzenlenerek geleneksel hale getirilen, "Gürcü Mutfağı Günü" etkinlikleri devam ediyor. Her ay farklı bir Gürcü yemeğinin yapıldığı etkinliğin bu ay ki Mutfak Katılımcısı Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar oldu. Rektör Çakar, dernek binasında düzenlenen etkinlikte mutfağa girerek, Gürcülerin en vaz geçilmez yemeklerinin arasında yer alan Phlobyay 'Kara Lahana Yemeğini'  ve Mısır Ekmeği pişirdi. Pişirdiği Phlobyay yemeğini ve Mısır ekmeğini etkinliğe katılan misafirlere kendi elleri ile dağıtan Rektör Çakar, aynı zamanda etkinliğe katılan misafirlere yemeğin tarifini verdi.

Gönüller bir olsun

Ameliyat olacak bir çocuğa para yardımı toplanmasıyla başlayan bir gönüllü grup. Bu gönüllü grup, ülkelerinde ki savaşlardan, iç karışıklıklardan Türkiye’ye sığınan vatandaşlara kimseden destek görmeden, karşılıksız olarak yardım ediyor. Kendilerine “El ele” adını veren grubun liderliğini ise Gönül Keleş yapıyor.

Bir kaç arkadaşı ile yardımlaşma grubu kuran Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in eşi Gönül Keleş, arkadaşları ve şahsının çabaları ile 25 kişilik bir aile’nin barınma sorununu çözdü.

Gönül Keleş “Tüm bu yardımları yaparken gönüllü bir arkadaş grubum ile yaptık. Bizim düzce de gönüllü bir grubumuz var, tamamen bağımsız hiç bir yere bağlı olmayan, bir adı yok, el ele verelim sadece, bu grup whatsapp’ta oluşturduğumuz bir gruptur.

Düzce’de bir çok aileye yardımda bulunduk. En son bu 25 kişilik ailenin barınma ihtiyacını giderdik ama bizler yardımlarımıza devam edeceğiz.

Grubumuz dağılmak istemiyor, bu tür yardımlaşmayı devam ettireceğiz. Çok faydalı oluyor açıkçası, Sağ olsunlar bana güvendiler hep birlikte güzel şeyler başarıyoruz” dedi.

Fetullah adını değiştirdi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından terörist başı Fethullah Gülen ile benzer ismi taşıyan Düzceli Fetullah Toraman isminin değiştirilmesi için mahkemeye başvurdu. Mahkeme dün ise karara bağlandı. Düzce 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, şahsın talebini kabul ederek isminin Yavuz Selim Toraman olarak değiştirilmesine karar verdi. Artık Yavuz Selim Toraman ismini kullanacağını belirten Toraman, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bu isimden rahatsız olduğunu ifade ederek darbe girişiminin öncesinde de isminin Yavuz Selim Toraman olarak değiştirmek istediğini söyledi. 15 Temmuz darbe girişiminin aslında işin bahanesi olduğunu ifade eden Yavuz Selim Toraman, “Bu darbe girişimi ismimi değiştirmem için beni iyice güçlendirdi ve darbe girişiminin ardından artık değiştirmek istedim. Benim devletimi, milletimi çok sevdiğimi de herkes biliyor. Her yerde ben bunu savundum ve hala da savunmaya devam edeceğim. Benim sevdam bu ve gerekli olan her şeyi de yapmaya hazırım” dedi.

 

Karneler dağıtıldı

Düzce’de 2016-2017 eğitim yılında 70 bine yakın öğrenci için ilk yarı tatil zili çaldı. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan öğrenciler bugün karne aldı. Vali Zülkif Dağlı, 23 Nisan İlkokulunda düzenlenen karne törenine katıldı.

Tüm yurtta olduğu gibi Düzce'de de öğrenciler yarıyıl tatiline girdi. Düzce'de bugün, 300 okulda 68 bin 954 öğrenci karne alarak ilk dönemi bitirdi.

Binlerce öğrenciyi yakından ilgilendiren yarıyıl tatili 2016-2017 eğitim öğretim yılında 16 gün sürecek. Öğrenciler 6 Şubat Pazartesi günü ders başı yapacak.

Vali Dağlı, “Karnelere baktım çocuklarımız gayet başarılı. Öğrencilerimiz 15 gün güzel bir tatil yapsınlar. Kendilerini yormasınlar ama arada küçük küçük kitaplar da okuyabilirler. Çocuklarımız çok fazla sıkmayalım. Doğal hallerine bırakalım, biraz kafalarını dinlesinler, rahatlasınlar. 15 gün sonra daha zinde, daha berrak bir şekilde sıralarına gelmiş olacaklar" dedi.

Başkan Keleş’ten ailelere karne uyarısı

Başkan Mehmet Keleş, karne notu kırık öğrenciler için anne babalara da seslenerek ‘ Karne sadece bir tespittir, nottur. Öğrencinin, çocuğun başarısızlığı anlamına gelmez. Bu yüzden ailelerin karneler için çocuklarına karşı kırıcı olmamaları, yapıcı olmalarını istiyorum’ dedi. 

Başkan Keleş, yarıyıl tatili için mesajında şu görüşlere yer verdi “ Geleceğimizin teminatı en büyük zenginliğimiz olan değerli yavrularımız, başarılı bir eğitim yılının tam ortasına geldiler. Bütün çalışmalarının,  gayretlerinin sonucu olarak karnelerini alacaklar. Evlatlarını okutmak için seferber olan anne ve babaların ve fedakarca görevini sürdüren öğretmenlerimizin emeği karneyle taçlandırıldı. Yılının ilk dönemini tamamlayıp karne almış bütün öğrencilerimizi tebrik eder; hayırlı bir şekilde tatil geçirmelerini dilerim” 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu