Düzce Parantez Köşe Yazarları
Editörün Notu
Editörün Notu

haber@duzceparantez.com

Keskin ekibini bozmadı

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 seçimleri için çalışmalara başladı. Her fırsatta yüzde 50+1’i teşkilatlara hatırlatan Erdoğan, heyecanını kaybeden, mental anlamda yorulan teşkilatlarda değişikliğe gideceğini söylüyor.

Birçok ilde görevine devam eden AK Parti il başkanları kongrelerde aday olmayacaklarını ilan ediyorlar. Yapılacak kongrelerde teşkilatlarda yüzde 70 oranında değişiklik olacağı tahmin ediliyor.

AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin’de geçtiğimiz hafta başı düzenlediği basın açıklamasında bir dönem daha il başkanlığı düşündüğünü açıkça söylemedi ancak yaptığı açıklama bu yönde idi. Keskin, ilçe başkanlarının durumunda bir değişiklik olmayacağını ve hepsinin göreve devam edeceğini söyledi. Sadece Gölyaka’da zorunlu bir değişikliğin olacağını kaydetti.

Bu açıklama Keskin’in teşkilatlardan memnun olduğu ve onlarla yola devam edeceği yönünde algılandı. Fakat bu teşkilat yapısında bir değişiklik olmayacağı anlamına gelmiyor. Kongrede Keskin’in tek aday gösterilmesi durumunda, il yönetiminde büyük bir değişiklik yapması söz konusu. Aynı şekilde merkez ilçe başta olmak üzere diğer ilçelerin yönetim kurullarına da müdahale edebileceği iddia ediliyor.

Hatta bazı isimlerin il yönetimine girmek için şimdiden nabız yoklamaya başladığı da konuşuluyor. Keskin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mental yorgunluk ve değişim sözlerini yere düşürmeyecek kadar partisine ve liderine bağlı bir isim. Bakalım kongrede hangi sürprizler ile karşımıza çıkacak.

Sesimizi duyan var mı? 17 Ağustos’un yıl dönümü

17 Ağustos depreminin üzerinden 18 koca yıl geçti. Acılar, sıkıntılar, enkazlar hala ilk günkü gibi hafızamızda duruyor.

17 Ağustos depreminin 18. Yıl dönümü. 17 bin 480 vatandaşın yaşamını yitirdiği 17 Ağustos Depremi 1999 yılında gece 03.02 sıralarında gerçekleşmiş, 5 ilimizi etkilemiş ve binlerce insan yaşamını yitirirken on binlercesi de yaralanmıştı. Yüzyılın felaketleri arasında tarih kitaplarındaki yerini alan bu afet ile ilgili ne tür önlemler alındı? Vatandaş depremi unuttu mu yoksa onunla yaşamaya alıştı mı?

Galiba depremi ve yaşattığı acıları çok çabuk unuttuk. Depremden sonra özellikle son birkaç yılda Düzce’de çok hızlı bir inşaatlaşma ve betonlaşma dönemi başladı. Yapılan inşaatların kaç tanesi depreme dayanıklı? Kaç tanesinde deprem sığınağı bulunuyor.

Düzce’de 3 kişi bir araya gelip inşaat şirketi kuruyor, bina yapıyor. Ağustos’da fındık toplayan vatandaş, Eylül’de inşaat işine başlıyor. Bu durumun daha fazla denetlenmesi lazım.

Altı bataklık ve su dolu olan ovaya bu kadar inşaat yapılması doğal dengenin de zarar görmesi anlamına gelir. Yapılaşmanın Düzce’nin batı kemsine değil de, altı kaya, taş olan Konuralp ve Kalıcı Konutlar tarafına doğru ilerlemesi daha doğru olmaz mı?

 

Baja rallisi İstanbul’da tanıtıldı

İlki geçen yıl yapılan ve birçok ulusal TV kanalında canlı olarak yayınlanan Baja Rallisi Düzce’de ikinci kez düzenlenecek. Geleneksel hale getirilmesi planlanan Yakın Karadeniz Düzce Baja Rallisi için çalışmalar da tüm hızı ile devam ediyor.

Düzce çok yakında doğa sporlarının merkezi olabilir. Bunun için gereken çalışmalar yapılıyor. Gölyaka’ya havacılık pisti, golf sahası, yürüyüş parkurları, spor alanları, bunların hepsi bu çalışmaların bir ürünü.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’te Düzce’nin doğa sporlarında merkez olması gerektiğini söylüyor. Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, organizasyonun Düzce için çok önemli olduğunu ifade ederek, “Geçen sene de çok güzel oldu. Bu ralli, dünyanın bildiği tanıdığı en önemli rallilerden birisi olacak. Buna bütün kalbimle inanıyorum. Yerel yönetimler olarak elimizden gelen desteği vereceğiz. Düzce, dağından denizine muhteşem bir yer. Düzce’de alternatif doğa sporları çok gelişiyor ve bunlara ait alanlar gittikçe yaygınlaşıyor.” ifadelerini kullandı.

Fındık fiyatları üreticiyi üzdü

Fındık sezonu geldi çattı, üreticiler fındıklarını toplamaya başladı. Ama fındık fiyatlarının açıklanması ile birlikte üreticileri aldı bir endişe.

Kara kara düşünüyorlar şimdi, masrafları mı karşılayacaklar yoksa işçilerin parasını mı verecekler. Yoksa fındığı bahçede mi bırakacaklar. Devletin müdahil olmasını beklediler ama bekledikleri ile kaldılar. Fındıkta tekelleşen firmalar fiyatı devletten önce açıkladı. Olan üreticiye oldu.

Bütün siyasiler seçim zamanlarında fındık üreticilerine yanınızdayız derken, seçim sonrası ağa babaları tekelleşen firmaların yanına gidip “Biz karışmıyoruz, fiyatı açıklayın” diyorlar. Firmalar fiyat açıklayınca bizim siyasiler halkın arasına karışıp “Fiyat düşük” diyorlar dalga geçer gibi.

Madem bu kadar üzülüyorlar devletin fındığı 12 TL’den almasını sağlayacaklar. Görsünler o zaman bu tekelleşen firmalar nasıl da fiyatı yukarı çekiyorlar. Al gülüm ver gülüm olayını firmalar ile değil, halk ile yapsınlar.

Bağlantı yolu 2018’de bitecek

Düzce şehirlerarası otobüs terminali açıldı. Ancak en önemli eksiklik hala giderilemedi. Merkez-TEM bağlantı yolu. Bu yol açıldığı gün terminalde tam anlamı ile bitmiş olacak.

Düzce Belediyesi Otoban projesi için Kervan kavşağından TEM bağlantısına kadar olan 3 bin 600 metrelik hatta planlama çalışmalarını tamamladı. TEM Bağlantısı için Kervan kavşağından otobana kadar, Selahattin Olcar köprüsünü de içine alan bölümdeki yapım işleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor.

Düzce Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) ve Düzce belediyesi şehirlerarası terminalinin Otoyol (TEM) bağlantısı için bölge sınırları içinde bulunan Sinirci köyü için hazırlanan ilave imar planı onaylanmıştı. Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in yaklaşık bir yıldır yoğun temaslarla takip ettiği otoban kavşağının yapılması için Karayolları Genel Müdürlüğü de projenin hayata geçirilmesi için gerekli onayları verdi ve bağlantı yolunun yapım aşamasına geçildi. Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü otoban bağlantı yolunun hızla tamamlanması için yüklenici firmanın ikmal ihalesini de 2018 yılında yapacak

 

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu