Düzce Parantez Köşe Yazarları
Editörün Notu
Editörün Notu

haber@duzceparantez.com

Havamız temiz olacak

Düzce’de kışa girilirken konuşulan en önemli konu hava kirliliği. Kış ayları başladığı gün konuşmaya başlanır, ilkbahar ile birlikte tartışma sona erer. Her sene muhalefet bu konuda sert eleştiriler yapar, iktidar ve ilgili kurumlar ise sorunun çözüleceğini söyler.

Geçmiş dönemde konu ile ilgili çok komik tartışmalarda oldu. Eski bir milletvekili, “Bir rüzgar gelir dağıtır” dedi. Kızılca kıyamet koptu. Başka biri yüksek tepelere dev rüzgar panelleri konulursa sorunun çözüleceğini söyledi.

Kendi aralarında kısır tartışmalara girdiler. Sonunda somut bir öneri geldi. Kışın yoksul vatandaşlara dağıtılan yardım kömürü kısılacak, vatandaşlar doğalgaza yönlendirilecekmiş. Bununla ilgili vatandaşın teşvik edilmesi için çeşitli fırsatlarda sunulacakmış.

Mış, miş yazalım da sorun çözülmezse kıvırma payımız olsun bari. Biri de çıkıp açıkça, “Düzce çukurda olduğu için kirli hava aşağıya çöküyor, bunun önüne geçilmez, bununla yaşamayı öğrenmemiz lazım” demiyor. Çok mu zor bunu demek. Bunun tek yolu, Düzce’yi kademeli olarak yüksek kesimlere doğru taşımak. Ovayı boşaltmak ve sadece tarım için kullanmak. Bu kadar verimli bir ova da bu kadar hızlı yapılaşma ileri de daha büyük sorunları da beraberinde getirebilir. Taşıma işlemine, Valilik, belediye, emniyet, hastane binalarından başlansa yapılaşma doğal olarak onların kurulduğu bölgeye doğru kayacak.

 

TMO kimin yanında?

Fındık fiyatları konusundan uzun zamandır büyük bir beklenti vardı. Devlet müdahale edecek mi, etmeyecek mi diye konuşulurken TMO devreye girdi. Ama öyle bir fiyat açıkladı ki üretici keşke girmeseydi dedi.

TMO’nun fındık fiyatını beklenenden az açıklaması fındık tüccarına bayram ettirdi. Tüccar TMO zaten az açıkladı diye daha da aşağıya çekti fiyatları. Merak ediyorum acaba Tüccar, 8-9 TL’ye aldığı fındığı kaç TL’ye satacak. 13-14 bandında satması lazım ki oda para kazansın. Olan üreticiye oldu. Marketlerde 50 TL’ye satılan fındık, üreticiden çerez parasına alındı.

Milyar dolarlık harcamalar için yapılan çerez parası diyen devlet, fındık fiyatını yerin dibine diklemesine soktu. TMO üreticiden fındığı 12-13 TL bandında bir fiyata alsa tüm üreticiler fındığı TMO’ya verebilirdi. Bu durumda tüccarda fiyatı zorunlu olarak yukarı çekecekti.

Kürsüden fındık fiyatı ile ilgili açıklama yapanlar, TMO’nun açıklamasından sonra kürsünün altına saklanır oldu. Hayırdır beyler. Hani seçim vaatleri? Bol bol nutuk atmasını biliyordunuz. Sustunuz, sesiniz kısıldı.

2019 seçimleri öncesi inersiniz meydanlara, fındık üreticisinin yanında fotoğraf vermek için. Neyse elbet vardır, bunlarında bir bildiği.

Son olarak Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk’ün konu ile ilgili açıklamasından birkaç satır sizlere aktarıp konuyu kapatayım. “TMO’nun alım merkezlerinde büyük afişlerler yazdıkları “Çiftçinin karagün dostu” yazıları fos çıkmış reklam olarak kalmıştır. TMO nasıl bir müdahale yapılmıştır da üreticinin dışında herkes memnun edilmiştir”

SATICI ÇOK, ALICI YOK!

Klasik bir kurban bayramı tartışmalarına daha başladık. Kurban fiyatları ucuz mu, pahalı mı? Bu konuda ben yorum yapmayayım. Gazeteden arkadaşlar hayvan pazarına gidip durumu yerinde görmüşler. Röportaj yapmışlar. Sözü onlara bırakayım.

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala köylerden, ilçelerden ve diğer illerden getirilen hayvanlardan dolayı Düzce Belediyesi Hayvan pazarında, sabahın erken saatlerinden itibaren yoğunluk başlıyor. Renkli pazarlık görüntülerinin oluştuğu hayvan pazarında satıcılar satışların düşük olmasından yakınıyor.

İşte Parantez Gazetesi olarak yaptığımız halk röportajından öne çıkanlar.

Ahmet Altan:

Yem fiyatları çok pahalı yem 56 TL oldu. Yem fiyatları biraz ucuzlarsa et biraz daha ucuzlar. Şuanda hayvan pazarındaki durgunluk da bu yüzden. Yem fiyatları 35-40’a düşerse hayvancılık da devam eder. Ama böyle giderse hayvancılık sona erer.

Cavit Alemdar:

Geçen seneye oranla çok büyük fark görünmüyor. Bu sene alıcı fazla yok. Satıcı çok fazla ama alıcı yok. Halkta para yok. Alıcılara tavsiyem hayvanın kapaklı olmasına mutlaka dikkat edilmeli. Kulak küpesi sahibi mutlaka belli olmalı.

Cemil Aksoy:

Geçen yılla arada çok fazla fark yok. Geçen sene 1400-1500 TL idi hisse bu senede aşağı yukarı aynı. Hayvan alıcılarına tavsiyem yaşını doldurmuş hayvanlara bakmaları pasaportlarına mutlaka bakmaları. Şuanda pazarda satışlar durgun. Henüz beklenen hareket yok.

Fehmi Demirkaynak:

Geçen yıla göre hiç fark yok. Alış veriş de yok fiyatta farkta yok. İnsanlarda alım gücü yok. 15 tane hayvan getirdim sabahtan beri 3 tanesini satabildim. Onları da bıçak fiyatına, kasabın aldığı fiyata sattım. Millette para olsa gelecekti ama şuanda hareketlilik yok.

Doktorlara fındık uyarısı

Düzce’de klasiktir. Fındık sezonu başladığında fabrikalarda çalışan bütün işçiler uydurma bir rapor alıp fındığa giderler. Bu durumdan işverenler oldukça rahatsız. Aynı anda yüzlerce işçinin izin almak istediğini söylüyorlar. Bu durum üretimi de doğrudan etkiliyor. Baş ağrısı, bel ağrısı, ayak ağrısı gibi şikâyetler moda oluyor.

Tabi çeşitli hastalığı şikayet edipte rapor alan işçiler ertesi gün fındık tarlasında öz çekim yapıyor. Sonunda valilik duruma müdahale etti. Doktorlara ve işçilere rapor konusunda sert bir uyarıda bulundu.

Düzce Valiliği yaptığı uyarı da “İlimizdeki fındık hasadının başlaması nedeniyle söz konusu rapor taleplerinin arttığı izenlendiğinden, Valiliğimizce yeni bir bilgilendirme yazısı ile hekimlerimiz ve ilgili kurumlara rapor düzenlemeleri ile ilgili mevzuat hükümleri yeniden hatırlatılarak raporların düzenlenmelerinde bütün hekimlerin azami hassasiyet göstermeleri ve kurum yetkililerince gerekli denetimlerin yapılarak uygunsuz raporların önlenmesi” konusunda herkesi uyardı ve cezai yaptırım uyarısında bulundu.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu