Düzce Parantez Köşe Yazarları
Fevzi ER
Fevzi ER

fevzier@dogruakademikdanismanlik.com

TİCARET VE SANAYİ ODASI SEÇİMLERİNDEN BEKLENTİLER

Ticaret ve Sanayi Odaları 5174 Sayılı yasa kapsamında programlarıyla seçim sürecine uygun olarak yetki ve sorumluluklarını üyelerinin faaliyetlerini kolaylaştırmak ve kentin gelişimine katkı yapmak yönünde kullanırlar. Seçim sürecinde ortaya konulan programlar ile verilen sözler doğrultusunda   ticari ve sanayi girişimlere destek vererek üyelerin ticari ve ekonomik hayatlarını iyileştirip faaliyet gösterdikleri yere katma değer sağlamak Ticaret ve Sanayi Odaları’nın en önemli görev ve sorumluluğudur. Bu yönde eğitim ve seminerler düzenlemek, projeler yapmak, mevcut projeleri hayata geçirmek, yurtiçi ve yurtdışında fuar stantları açmak ve fuar gezi organizasyonları yapmak, firmalara sermaye ve fon sağlayan kredi garanti fonu ve diğer kredi kuruluşları ile ilişkiler kurarak ortaklık ve nitelikli yatırım faaliyetlerini gerçekleştirmek gibi sorumlulukları da vardır.

Düzce’nin geleceğe hazırlanması ve yatırımların büyümesinde tüccar ve sanayicilerimizin önemli fonksiyonları oluyor. Bu nedenle Ticaret ve sanayi odası tüccarımızın ve sanayicilerimizin yanında olması gerekiyor. Yapılan tüm faaliyetlerde üyelerin fikirlerini alarak icraatlarda üye temsilcileriyle istişare yapılmalıdır. Bu yönde yapılacak tüm girişimler ve yatırımlar Düzce’nin marka kenti olmasına katkı sağlar. Bu yönde kentin marka kenti olabilmesi için Ticaret ve Sanayi Odasının başta belediye olmak üzere sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapması kentin sağlıklı büyümesi ve gelişmesine fırsat yaratacaktır. Düzce’nin gelişmesinde yol haritası olarak gördüğüm önemli husus, geçmiş dönemlerde neler yapıldığını ve geleceği inşa etmek için neler yapılması gerektiği konularında bilgi, beceri ve yeteneğe sahip olan iş adamlarının yönetime talip olmaları konusudur. 

Yatırımcı ve iş adamlarının rasyonel anlamda uzun vadede yapacağı şey, nitelikli yatırım yaparak kentin geleceğinde insanların mutlu hayat sürdürebilmelerine katkı yapmaktır. Bunu başarmak için Ticaret ve Sanayi Odasının öncülüğünde ticaret ve sanayi dengesinde bir sistem oluşturmak zorunlu hale gelmiştir. Yatırımların kent gelişiminde daha etkili olması için daha iyi sistemler kurmak mümkündür. Bunu da orta vadede Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde tecrübeli ve yetenekli kadrolarla yapılabilir. Bu da icraatta birlik tasarlayabilme gücünden ve ortak akıl oluşturmadan geçer. Ortak akıl noktasında buluşmak tüm girişim ve çalışmaların hedefe ulaştırılmasını kolaylaştırır. Planlanan hedefe ulaşmak için seçimle işbaşına gelen yöneticilerin belli bir süreleri vardır. Bu süreler yasalarla tespit edilen sürelerdir. Yöneticiler tüm çalışmaları belirlenen sürede başarmaya çalışırlar.

Üyeleri temsil eden organlara danışılmadan Ticaret ve Sanayi Odaları seçimlerinin ertelenmesi ile ilgili alınan karar ile hem üyelerin yöneticilerine verdikleri yetkiye müdahale ediliyor hem de oda faaliyetlerine zarar veriliyor. Bu yönde üst yönetimlerin aldığı kararlar seçim hazırlığı yapan üyelerin elini kolunu bağlamakta ve seçim heyecanını yok etmektedir. Bu uygulamalar sonucunda yapılacak seçimlere ilgi azalacak ve sonuçta seçim yarışının rekabetçi bir ortamda gerçekleşmesi zorlaşacaktır. Ancak Düzce Ticaret ve Sanayi Odalarının her seçimi kentin gelecek hedefleri için yeni bir adım olduğu düşüncesiyle aday olacakların daha fazla çalışarak seçime hazırlık yapmak ve oda seçimlerini kazanmak için zaman kaybetmeden çalışmaya başlamaları gerektiğini tüm üyelerin bilgisine sunmak isterim.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu