Düzce Parantez Köşe Yazarları
Fevzi ER
Fevzi ER

fevzier@dogruakademikdanismanlik.com

DOLARIN YÖNÜ

Son aylarda küresel piyasalarda portföy hareketlerinde değişkenlik Türkiye’deki para piyasasının riskini arttırmıştır. Küresel para sahiplerinin getiri peşinde oldukları bu süreçte, günlük yatırımcıların diplerde alım yaparak kar elde etme yönlü olmaları nedeniyle dolarda dalgalanmalar oluyor.

Türk lirasının dolar karşısında değer kazanmakta zorlandığı bu süreçte, para piyasasını yönlendiren yatırımcılar ellerindeki tahvil ve hisse senetlerini bir baskı aracı olarak kullanmaktadır. Bu dalgalanmalar ve oynaklık çıkışlar da bireysel ve ETF’ lerden olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde ekonomik sorunları arttırarak doların dalgalanmasına sebep olmaktadır.

Dolar Türk Lirası karşısında ocak 2018 tarihinden bu yana %8,4 , son iki yılda %37 ve son beş yılda %125 değer kazandı. Dolardaki bu artışı özel sektörün dolar cinsinden borçlarını arttırmış ve öz kaynak borç ilişkisinde mali sorumluluklar şirketleri tehdit eder hale gelmiştir.

   Suriye’deki olaylar ve ABD’nin saldırısı devam ederse uluslararası piyasalardaki sıkıntılar muhtemelen daha da artacak gibi görünüyor. Türkiye piyasaları da bu sıkıntılardan büyük ölçüde etkilenecektir. Bu nedenle dolarda yukarı doğru hareketlenmeler görülebilir. Savaş ihtimalinin güçlenmesi ve 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak baskın seçim dolara olan talebi artırabilir. Savaş ihtimali azalırsa, o zaman dolardaki yön aşağıya doğru olabilir.

Rusya ve ABD arasında yaşanan kriz piyasaların dengesini bozdu ve Türkiye ekonomisinde de risk arttırıcı gelişmeler oluştu. MB başkanı yaptığı açıklamalarda “İLAVE SIKLAŞTIRMA” söylemi piyasada faiz artırım beklentisini güçlendirdi ve dolar geriledi. Fakat haftabaşında gerileyen dolar yeniden artışa geçti. Cari açık ve dış borcun Gayri Safi Yurtiçi hasıladaki artışı (%54) ve yüksek enflasyon dövizdeki hareketlenmelerin yukarıya doğru olacağını işaret ediyor. Dövizdeki hareketlenmelerin enflasyon artışını körüklemesi yatırımları engelleyebilir ve büyümeyi zora sokabilir.

Türkiye ekonomisinin dolar temelli en önemli sorunu, doların artışına sebep olan yüksek enflasyondur. Enflasyonun ekonomi üzerindeki baskısı devam ettiği sürece dolar ekonomide risk yaratmaya devam edecektir.  Çünkü döviz kurundaki %10’luk bir artış, enflasyonu %1,5 yukarı taşıdığını araştırmalar ortaya koymaktadır.  Dolar kurunun artması ile yükselen enflasyon faizi arttırmaktadır. Artan enflasyon ve buna bağlı olarak yükselen faiz yatırımları engelleyerek büyüme ve istihdamı olumsuz etkilemektedir. Bu yönde doların yönünü aşağıya çevirmek için milli geliri arttırıp enflasyonu düşürmek gerekir.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu