Düzce Parantez Köşe Yazarları
Fevzi ER
Fevzi ER

fevzier@dogruakademikdanismanlik.com

DÜZCE 2018 SANAYİSİ

Türkiye sanayi işletmelerinin mali yapılarında son yıllarda meydana gelen bozulma, Düzce’deki işletmelerinmali durumunu da olumsuz etkiledi. Borçları gittikçe artan ve öz kaynakları yetersiz olan işletmeler, işletme sermayesi ve yatırımlar için sürekli borçlanıyor. Düzce’deki işletmelerin genelinde borç özkaynak oranı aleyhine işliyor. Bu oran 2016 yılında %80 iken 2018 Ağustos ayında %100 üzerine çıktı.Her üç şirkettenbiri zarar ediyor.

İşletmelerin ciroları reel olarak azalmaya devam ediyor. Net kâr ise büyük ölçüde azaldı. Faiz giderleri arttı ve borçları da sürekli artıyor.Zararın sebebini dövizdeki dalgalanmalar oluşturdu. İşletmelerinöz sermayeleri sorun olmaya devam ediyor. İşletmelerin borçlanma açısından riskleri her yıl artıyor. 2018 yılı ikinci çeyrekte bu risk daha da yükseldi. İşletmelerin dönem kârı da her yıl azalmaya devam ediyor. Satış kârlılığında 2013 yılında başlayan azalma eğilimi, 2018 yılında da devam ediyor. Satışların artmasına karşın azalan karlılık, işletmeleri büyütme, yeni yatırımlara yöneltme ve faaliyetlerini devam ettirme konusunda karamsarlık oluşturuyor.

Sanayicilerde oluşan kriz algısı üretimlerinin devam etmesinde olumsuz etki yaratıyor. Sanayici düşük karşılık oranı ile çalışmakta ve her dört işletmeden biri zor durumdadır. Üretimin sürdürülebilirliği zorlaşıyor ve işletmeleri al-sat gibi diğer arayışlara zorluyor. Bu da İşletmeleri hedeflerinden uzaklaştırmaktadır. Finans açığını kapatmak için para bulmada zorlanan ve yüksek faiz ile borçlanan işletmelerin bilançoları da bozulmuştur. Faizin 35-40 bandına gelmesiyle işletmelerin finans yapısı daha da sorunlu hale gelmiştir. Sanayici faiz ile borçlanarak yatırım yapıyor.

Ancak sonra birden faiz yükselince zararlar oluşuyor. Bu da döviz kurunun sıkça iniş çıkışından kaynaklanıyor. Bir yılda ortalama yüzde 25’lik artış yerine, yıllara yayıp her yıl piyasa koşullarına uygun oranda artışlar yapılsa işletmelerin bilançolarına yıkıcı etkisi olmayacaktır.

Özetle, Düzce’de faaliyet gösteren işletmelerin eğitimin yanı sırateşvik ve finans desteğine ihtiyacı vardır. Yeni yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ise, yatırım yapacakları yerin mali ve ekonomik sorunlarını dikkate alırlar. Bu yönde yatırımcıları inandırıcı adımların atılması gerekiyor.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu