Düzce Parantez Köşe Yazarları
Fevzi ER
Fevzi ER

fevzier@dogruakademikdanismanlik.com

DÜZCE’YE ÇEKİ DÜZEN

 

 

Dr.Fevzi ER

fevzier@dogruakademikdanismanlik.com

17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde büyük hasar gören Düzce’ye çeki düzen verilmesi için mekânsal yapısı, sanayi ve tarımsal yapısı ile turizm potansiyeline ilişkin sorunların çözülmesi zorunlu hale gelmiştir. Düzce’nin yapısal ve potansiyel özelliklerini dikkate alan kentin zayıf ve güçlü yönlerini gösteren analizlerinin yapılması gerekiyor.

Depremden sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin öncülüğünde hazırlanan il gelişim planını dikkate alarak yeniden çevre düzeni planının yapılması lazım. Bu yönde çevre düzeni planında, kentin coğrafya yapısına uygun tarım, orman ve su kaynakları verimli kullanılmalı ve deprem riski göz önüne alınarak yanlış arazi kullanımına acilen son verilmeli ve yerleşmelerin afet riski olan alanlarda gelişmesi önlenmelidir. Tarım alanlarının korunmasının ve kentin yeşil alanlarının yeterli niteliğe ulaşması için kent sınırları içinde arazi kullanım planlaması gerekmektedir. Asar, uğur, küçük melen ve aksu derelerinin ıslah projelerinin bitirilmesi kentin kalitesini arttıracaktır. Bu yönde kalıcı konut alanı ile şehrin merkezi ve arada kalan yerlerin imar planlarının mutlaka bir arada düşünülerek yapılmalıdır. Diğer yandan kent merkezinin gelişme yönü olarak kuzey ve doğu istikametlerinin belirlenmesi yönünde D-100 karayolu üzerindeki geçiş trafiğinin düzenleme çalışmaları bir an önce tamamlanmalıdır. Kentin zemin özelliklerine göre, binaların imar yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığı dikkate alınarak çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesi ve imar planına uygun yapılmayan binalar için gerekli tedbirlerin alınması ile ilgili çalışmalar sonuçlandırılmalıdır. Tarımda arazi planlamasının yapılarak, fındık üretim alanlarının daraltılması ve alternatif ürün çalışmaları yapılmalıdır. Arazi toplulaştırılmasına hız verilmeli ve kentin zengin su kaynaklarının korunması ve meraların ıslahına yönelik projeler hayata geçirilmelidir.

Akçakoca’nın turistik çekiciliğini arttırmaya yönelik yat turizmi ve deniz otobüsü projeleri uygulamaya konularak karayolu ulaşımı rahatlatılmalıdır. Melen ağzı kıyı şeridinde ruhsatı olmayan tesisler turizme kazandırılmalıdır. Düzce-Abant ve Yedigöller kara ulaşımı hizmete sokulmalıdır.

Özetlersek:DÜZCE’nin nüfusu 380 bine ulaşmasına karşın kentleşme istenen düzeye gelememiştir. Bunun en önemli nedeni, ortak akıl ile yönetilememesinden kaynaklanıyor. Bir şehrin gelişmesinde belediye meclisinde görev yapanların eğitimi, niteliği ve birikimleri önemlidir. Bu yönde belediye meclisleri gelişmenin odağıdır. Bu nedenle meclis üyeleri çok iyi seçilmelidirler. Tüm olumsuzluklara karşın iyi bir planlama yapılması ve belediye kadrosunun iyi oluşturulmasıyla Düzce’nin gelişme şansı vardır. Düzce ve ilçelerinde bilinçsiz ve gereksiz sanayileşme, gelişme açısından büyük çevre sorunlarına yol açmaktadır. Son zamanlarda olumsuz göstergeler ortaya çıkmaya başladı. Seçilecek yerel yönetimlerin Düzce’nin geleceği açısından bu göstergeleri dikkate almaları gerekir.

 

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu