Düzce Parantez Köşe Yazarları
Hayri Dursun
Hayri Dursun

TÜRKLER HER YERDE…

           İran,  Türkiye gibi köklü bir tarihe ve medeniyete sahip bir ülkedir. Dünya da kendini Fars kültürü olarak tanıtmıştır. Sineması, müziği ve edebiyatı, Dünya üzerinde hatırı sayılır bir hal almıştır. Fakat bugün sizlere İran’ın kültürel yapısından değil, bir çoğunuzun ilk defa duyacağı İran’da ki bir Türk takımından bahsetmek istiyorum.

          İran’ın Barcelona’sı olarak anılan, maçlarını 80.000 kişiye karşı oynayan bir takımdan bahsedeceğim. Umarım bugünden sonra sıkça duyacağız bu takımın adını. Türk futbolunun duayen hocalarından Mustafa Denizliyi hoca olarak takımın başına getirdiler. Umarım bu hamle bu takım için hem tanınma hem de başarı anlamında isabetli bir karar olur.

         İran liginde başarılı sonuçlar alan bu takımın maçlarında Türklüğün sembolu olarak kabul gören bozkurt işaretlerini, ‘’Ne Mutlu Türküm Diyene ‘’ sloganlarını duymak sıradan bir haldir. Forma rengini dahi, ay yıldızlı bayrağımızın kırmızısından alan bu güzel kulüp İran’da yaşayan Türklerin gurur kaynağı olmuştur. İran’da, Fars kültürünün faşizan yapısı içinde kendilerini yani Türklüklerini ifade etme adına sembol olan bu kulübü ülkemizde tanıyan, duyan acaba kaç kişi vardır? Tüm oyuncuları Azeri Türklerinden oluşan ama kendilerini tamamen Türk olarak ifade eden bu kulübün ülkemiz üst düzey takımlarıyla hazırlık maçları yaparak tanınmasının sağlanmasını umut ediyorum.

          Kendilerini yani etnik kökenlerini bir futbol takımı üzerinden ifade etmeye çalışan İran’da ki Türklerin kurduğu bu kulübün adı Tractör Sazi. 1970 yılında kurulan bu kulüp aslında İran’da yaşayan yaklaşık  otuz beş milyon Türk’ün de sembolü olmuştur. İran’da şimdilik uyuyan bir dev olan Türklerin bir gün kendilerini daha özgürce  ifade  edebilecekleri günlerin umudunu taşımaktayım. Ben de bu kulübe nasıl yardımcı olabilirim diye düşünürken Iğdır’da ikamet eden aynı zamanda bir Azeri Türkü olan ama kendini tamamen bir Türk gibi gören üniversite yıllarından arkadaşım  imdadıma yetişti. İnşallah onun aracılığıyla bu güzel kulübün lisanslı forması adresime gönderilecek. Ben de en az Beşiktaş’ın formasını giyerken hissettiğim duyguları, Tractör Sazi’nin formasını giyerken de hissedeceğime inanıyorum. Bu vesileyle İran’da yaşayan Türkler’e, İran’ın Paris,i diye anılan  Tractör Sazi’nin şehri Tebriz’e selam ediyorum.…


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


  1. Nurullah Alphan İnan
    20.7.2018 - 20:40:14 Nurullah Alphan İnan

    Çok güzel bir yazı yazmışsınız.Candan tebrikler.

  2. Nurullah Alphan İnan
    20.7.2018 - 20:39:02 Nurullah Alphan İnan

    Ellah(C.C)Türk Milletini,korusun ve yüceltsin.İnşa Ellah.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu