Düzce Parantez Köşe Yazarları
Levent Görün
Levent Görün

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü andık 10 Kasım’da. Ülkemizin kurucusu, her alanda bir dahi, dünyanın birçok ülkesinde heykeli dikilen, emperyalist işgalci güçlere karşı verdiği mücadele ile, halkımıza önderlik ederek yok olmaya yüz tutan bir ülkeyi ayağa kaldıran lider. Saygıyla selamlıyoruz….

Toplumda bazı kesimlerin eleştirisine maruz kalsa da ülkemizin ve dünyanın büyük bir çoğunluğunun saygı duyduğu ve güvendiği, fikirlerinin gün geçtikçe giderek artan bir şekilde öneminin kavrandığı Atatürk, spora olan bakış açısı ve yaptıklarıyla da farkını ortaya koymuştur. Milli mücadele döneminde kıt imkanlarla düşmana karşı koyarken bile, kendi parasıyla spor yapan Türk gençlerini desteklemiş ve spora katkı sağlamıştır. Dahası olimpiyatlara ve dünya şampiyonalarına da sporcu göndererek, spora verdiği önemi göstermiştir. Amacı spordan nemalanmak ve de spor yoluyla bir yerlere gelmek olmadığından ötürüdür ki, aldığı kararlar ve uygulamaları spora her zaman katkı sağlamıştır. Kendisi de sporu çok severdi ve vakit buldukça da spor yapardı. Biz onu yüzerken ve güreş yaparken ki fotoğraflarıyla hatırlarız. Atatürk sporla alakalı sözleriyle de spora verdiği önemi göstermiştir. Şöyle ki;

Spordan yoksun olan bir gençlik nasıl ki vatan müdafaası sırasında etkili olamıyorsa, insan denen varlığın kafa yapısı da ne derece tekamül ederse etsin, bedeni inkişafı noksan ve yetersiz olursa, o kafayı ileriye götüremez, taşıyamaz.

Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zeka kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.

Açık ve kat'i olarak söyleyeyim ki, sporda muvaffak olabilmek için her türlü yardımdan ziyade, bütün milletçe sporun mahiyetinin ve değerinin anlaşılmış olması gerekmekte, onu kalpte muhabbet ve vatani bir vazife olarak telakki eylemek lazımdır.”

O halde spora destek olmak bir vatan evladının görevidir. Her Türk genci spora destek olarak, maddi veya manevi destek olarak sporun gelişmesine katkı sağlamalı, spor ortamında oluşabilecek veya oluşan olumsuz davranış ve eylemleri engellemeli, ülkemizin geleceği olan çocukları daha ahlaklı, daha erdemli, daha sağlıklı ve bilinçli spor alanlarında geliştirmeliyiz. 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu