Düzce Parantez Köşe Yazarları
Levent Görün
Levent Görün

SATRANÇ

Satranç milattan sonra 6. Yüzyılda Hindistan’da ortaya çıkan, zekaya dayalı, sabır, dikkat ve strateji gerektiren bir spor dalıdır. Son yıllarda ülkemizde de giderek popüler hale gelen satranç sporunu, Düzce’de yaygınlaştırmaya çalışan hocalarımız vardır. Düzce’de satrancın piri olarak gösterilen Nedim YILMAZ ki, benim de eski tarih öğretmenimdir, yetiştirdiği sporcularla satranç sporuna büyük katkı sağlamıştır. İlimizde okullar arası satranç müsabakalarının organizasyonunu yürütmekte olan Mustafa Kemal Ortaokulu Müdür Yardımcısı Hüsnü PARLAK hocamız da bu sporun yaygınlaşması için büyük çabalar harcamaktadır. Yetiştirdiği sporcular ilimizde şampiyon olup, ilimizi ulusal alanlarda temsil etmektedirler.

                Hüsnü PARLAK hoca ve Aşkın EMİRAL hoca, 16-17 Aralık 2017 tarihinde saat 09:00’da başlayacak Kalıcı Konutlar Spor Salonunda düzenledikleri satranç müsabakalarına, 7-12 yaş grubu kız-erkek tüm çocuklarımızı davet etmişlerdir. Bu turnuvayı tamamlayan sporcuların Ocak ayının son haftasında Antalya’nın Kemer İlçesinde düzenlenecek olan Türkiye Küçükler Satranç şampiyonasına katılmayı hak edeceklerini ifade etmişlerdir. Biz de köşemizde farklı bir spor branşına yer vermek ve bu akıl ve sabır oyunu hakkında farkındalık oluşturmak istiyoruz.

                Satranç sporu çocuğa sabırlı olmayı, rakipleri karşısında zor anlarda mücadele edebilme gücünü, zor anlarda akılcı kararlar alarak problemli durumu aşma yeteneğini kazandırır. Ülkemizde bu sporun yaygınlaştırılması, çocuk ve gençlerimizin satranç sporuna yönlendirilmesi önemlidir. Spor alanlarında her türlü kavganın ve küfürün olduğu günümüzde, satranç sporu ve seyircisi, daha sakin ve etik değerlere uygun davranışlar sergileyerek sporun gerçek anlamda temel taşı olan akıl ve zekayı öne çıkarmaktadır.  Satranç sporu yapan çocukların derslerinde başarılı olmasının temel sebebi, muhakeme edebilme, her hangi bir durumu artı-eksi yönleriyle karşılaştırabilme kabiliyetine sahip olmalarındandır.

                İlimizde farklı bir etkinliğe destek olmak isteyen, satranç sporunu uygulamalı olarak çocuklarına göstermek isteyen herkesi hafta sonu Kalıcı Konutlar Spor Salonuna bekliyoruz. Sporun kavgayla, küfürle, sürekli kaos ve para ile anılmasından yorulanlar için, sakin ve akıl dolu bir hafta sonu geçirmek istemeyenler için güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

                Saygılarımı sunarım…


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


  1. Nurullah Alphan İnan
    19.8.2018 - 20:48:13 Nurullah Alphan İnan

    Satranç gibi,güzel bir oyunu,düzcemizde yayalım.İnşa Ellah ,levent bey.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu