Düzce Parantez Köşe Yazarları
Muharrem Yılmaz
Muharrem Yılmaz

Rüzgâr tersine döndü

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde son bir haftaya girildi.

İttifakların beli olması ile birlikte cumhur ittifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi ilk turda kazanmasının önünde hiçbir engel yoktu. Ancak AK Partide de bir belirsizlik hakimdi. Halk nezdinde adaylara müthiş bir tepki oluşmuş ve azımsanmayacak sayıda AK Partili seçmen “Cumhurbaşkanlığı için Oyumuz Erdoğan’a, milletvekilliği için MHP” demeye başlamıştı.

AK Partili adayların “Erdoğan’a oy verip, AK Partiye vermeyecekler FETÖ’cüdür” imalı söylemleri tepkilerin daha da artmasına neden olurken MHP’li seçmenler “Ne yani biz FETÖ’cümüyüz” diye açıklamalar yapmıştı.

AK Parti’nin en büyük hatası seçim sürecinin başında kendisini Cumhur ittifakını doğal lideri olarak görmesiydi. Oysaki ittifakın mevcut aşamaya gelmesinde başrol Devlet Bahçeli’ye aitti. Bunu AK Parti’ye oy veren seçmende çok iyi biliyordu. MHP ise AK Parti’nin aksine Cumhur İttifakının önemine vurgu yapıyor ve seçmen nezdinde itibar kazanıyordu. Bu duruma göre oylar ittifak içinde kalmasına rağmen AK Parti’nin oyu düşüyor, MHP’nin artıyordu.

CHP, İyi Parti, Saadet Partisi, AK Parti’nin oylarının düşmesinin kendilerine yarayacakları hesabını yaparak en az bir milletvekilliğini garanti olarak görmeye başlamışlardı. Ancak CHP ve İyi Parti’nin kendi içinde yaşadığı sorunlar ve AK Parti’nin özellikle son 10 gün içinde söylemlerini değiştirmesi ile birlikte rüzgâr tersine dönerken, muhalefetin oylarında ki yükseliş dönemi sona erdi.

MHP’den İyi Parti’ye giden oylar, İyi Parti’nin Ercan Katırcıoğlu’nu 1. Sıra aday göstermesi ile yeniden MHP’ye döndü.

CHP’de 2015’de yaşanan Zafer Teber heyecanından eser kalmadığı ortaya çıktı. Bunda en büyük etken kuşkusuz CHP örgütünün Zafer Teber’e gereken desteği vermemesi.

Rüzgârın tersine dönmesinde kimse kendinde keramet aramasın. Bunun en önemli sebebi seçmenin elinin ayarı olmaması. 24 Haziran’da AK Partiye uyarı vermek isteyen seçmenin aklına 2015 Haziran seçimleri geldi. O süreçte de vatandaşlar AK Parti’ye küçük bir uyarı vermek istemiş ancak uyarı AK Parti’nin tek başına iktidar olmasını engelleyecek boyuta ulaşınca, Kasım ayında yapılan seçimlerde yeniden yüzde 50 oranında oy vererek tek başına iktidar yapmıştı.

Şurası bir gerçek bu halkın yüzde 54-56’sı AK Parti yönetiminden memnun. Yüzde 60-62’side Erdoğan’dan memnun. Ancak bu oy oranlarına ulaşılamamasının temel nedeni yerel yönetimlerde yaşanan sorunlar.

24 Haziran’da Erdoğan’ın aldığı oy ile AK Parti’nin aldığı oy arasında ki makas aralığının fazla olması durumunda AK Parti Genel Merkezinde de taşlar yerinden oynayabilir. Erdoğan, sahada seçmene doğrudan temas eden isimlerin belirlenmesinde kilit rol oynayan Mustafa Ataş ve Erol Kaya gibi genel başkan yardımcıları ile yollarını da ayırabilir. 

Yerel yönetimlerin başarısı ile iktidara gelen bir partinin, yerel yönetimlerde yaşanan bazı aksaklıklar nedeni ile hak ettiği oyu alamaması sorunu da 24 Haziran’dan sonra çözülecektir.

AK Partili seçmen dahi “Düzce’den 3 milletvekili çıkarmamız çok zor” dediği günlerden son bir haftada “AK Parti yine 3-0 yapar” denilen günlere gelmiş bulunmaktayız. Bunun için tüm AK Parti teşkilatlarının MHP 1. Sıra adayı Ümit Yılmaz’a “CHP milletvekili çıkartacağına AK Parti çıkartsın” açıklaması için teşekkür etmeleri lazım.

Üzerinde ki şoku atlatan AK Parti, Hikmet Keskin başkanlığında yeni bir zafere doğru hızla ilerliyor.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu