Düzce Parantez Köşe Yazarları
Muharrem Yılmaz
Muharrem Yılmaz

Erdoğan ilk turda kazanır

24 Haziran seçimlerinde en rahat Cumhurbaşkanı adayı kuşkusuz Recep Tayyip Erdoğan.

Cumhur ittifakı seçimlerde cumhurbaşkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan adında birleşirken, millet ittifakı ise üç isim ile 24 Haziran seçimlerine girecek. AK Parti ve MHP tek aday iki parti modeli ile seçimin favorisi durumunda olurken millet ittifakı ise 3 aday ile seçimlere giriyor.

Üzerinde anlaştıkları bir isim yok. Millet ittifakı seçmenlerinden hem kendi adaylarına hem de kendi partilerine oy vermelerini istiyor. En iyi ihtimalle yaklaşık yüzde 42-44 oy oranına sahip olan Millet İttifakının Cumhurbaşkanlığında oyları üçe bölünecek.

Muharrem İnce’nin oyları yüzde 28-30 bandında seyrediyor. Meral Akşener ise yüzde 8-10 dolaylarında, Temel Karamollaoğlu ise yüzde 2-4 oy alması kuvvetle muhtemel.  Adayların aldığı oy oranı ile partilerin oy oranı da birbirine yakın olacak gibi gözüküyor. Millet İttifakının asıl kazananı CHP olacak. İttifak sayesinde seçimi önde tamamladığı tüm illerde + İyi Parti ve Saadet Partisi oyları da CHP’ye yarayacağı için CHP fazladan milletvekili çıkartmış olacak.

CHP Millet İttifakı ile İyi Parti ve Saadet Partisini sonunda kendisinin kazanacağı büyük bir oyunun içine aldı. Ben CHP Genel Başkanı olsam teşkilatlara “Hiçbir çalışma yapmayın, tatile gidin, seçim günü gelin oyunuzu kullanın sonra yine tatile gidin” derdim. Nasıl olsa İyi Parti ve Saadet Partisi gece gündüz CHP için çalışıyorlar. Ama farkında değiller. Ya da farkındalar ama genel merkezlerine karşı gelemiyorlar. Seçmenlerine de doğruyu söylemekten korkuyorlar. Yoksa Saadet Partisi yöneticileri seçmenlerine gidecek ve “Oylar CHP’ye” diyecek! 

Kendilerini de kandırmanın bir yolunu bulmuşlar. “Biz vekil çıkartıyoruz” diyorlar. Yav he he ağabeycim he he.

Erdoğan ilk turda yüzde 51-53 bandında bir oy oranı ile seçilecektir.

İlk turda seçilemezse ne olur? İkinci tura Muharrem İnce ile çekişir. Saadet seçmeni İnce’ye oy vermez, vermemek için gerekirse sandığa gitmez, gidende Erdoğan’a verir. Aynı şekilde MHP’den İyi Parti’ye geçip Meral Akşener’i destekleyen 40-45 yaş üstü seçmen kitlesi de CHP’ye yani sol görüşe oy vermez. O oylar da ya boşa gider ya da Erdoğan’a gider. İkinci turda hdp’nin bir adayı olmayacağı için Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da boşta kalan oyların ezici çoğunluğu Erdoğan için kullanılır.

Millet İttifakı dua etsin ki Erdoğan ilk turda yüzde 51-53 bandında bir oy oranı ile seçilsin. En azından “vatandaşın yarısı Erdoğan’ı istemiyor” derler. İş ikinci tura kalırsa Erdoğan yüzde 60’ın üzerinde oy oranı ile Türkiye’nin ilk başkanı olur.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu