Düzce Parantez Köşe Yazarları
Muharrem Yılmaz
Muharrem Yılmaz

Sosyal medyada algı oluşturma çabaları…

Seçim dönemlerinde bolca sayfa açılır sosyal medyada. Sorsanız hepsi tarafsız, seçmenin nabzını ölçen, halkın isteklerini dile getiren sayfalardır. Daha ilk cümleleri yalan ile başlar. “Biz tarafsızız, Düzce kazansın”.

Taraflarını görmek çok zor değil aslında. Kime vuruyorlarsa karşı tarafın adamıdırlar. Ya bir işleri yapılmamıştır ya da para ile bu işi yapıyorlardır. Kimileri de uyuzluk olsun diye yapıyor. Nasıl olsa bedava.

Bu sayfalara takip edin, yapılan yorumlara bakın, çoğunluğu “Ben 2002’den beri AK Parti’ye oy verdim ama bu seçimde oy yok” diyorlar. Tercih meselesi. Kime istiyorlarsa ona versinler sonuçta demokratik bir ülkede yaşıyoruz.

Üşenmeden şart koşanlar var “Şu isim aday gösterilmez ise oy vermem”. Bunu yazan onlarca insan var. En az 15 farklı isim yazılıyor. Ben bir adım daha ileriye gidiyorum. Her vatandaşın kendine özgü bir belediye başkanı olmalı. Düzce’de 380 bin kişi var. 380 bin tane başkan olsun. Yoksa işin içinden çıkılmaz. Çaprazlama başkanlık yapılabilir. Sen Ali’ye başkan olursun, Ali, Mehmet’e, Mehmet, Kazım’a, Kazım hepinize, nasıl güzel olur değil mi?

Adam Akçakoca’dan, Kaynaşlı’dan, Çilimli’den, Yığılca’dan yazmış. “AK Parti Hikmet Keskin’i aday gösterirse oy vermeyiz” diye. Birde kalabalıklar, sesleri çok çıkıyor.  Bunların gazına gelenler de başlıyorlar yazmaya. Yazanlar zaten 24 Haziran’da MHP’ye oy veren AK Parti küskünleri ve İyi Parti ile azınlıkta kalan CHP seçmenleri. Birde zahmete girmesinler Hikmet Keskin oralarda aday olmayacak. Oralardan buralara ayar vermeye kalkmayın. Önce kendi ilçenizi halledin.

İyi Parti ve CHP’liler AK Parti ile ilgili kendi partilerinden daha fazla yorumda bulunuyorlar sosyal medya’da. MHP’lilere eyvallah. 24 Haziran’ın coşkusu ile gidiyorlar bazen ittifaka zarar veriyorlar ama o kadarı normal karşılanmalı.

Bugün sosyal medya’da bir anket yapılsın, İyi Parti birinci, MHP ikinci, CHP üçüncü, AK Parti dördüncü çıkar. Birde Saadet Partisi var. Sosyal medya anketinde onlarda birinci çıkabilir. Bu arkadaşlar sosyal medyadan kafalarına göre algı oluşturuyorlar.

AK Parti yeni bir yüz ile yoluna devam etmeliymiş, teşkilat komple değişmeliymiş.

Bu muhaliflerin yerinde ben olsam, bende aynı şeyi isterdim. Karşımda görevde bulunduğu sürece tüm seçimlerden başarı ile çıkmış bir il başkanı var. Elimden geldiğince karalar, küçük düşürür, hakaret eder, sosyal medya da oluşturduğum sayfalarda önce “Ben Düzce’yi düşünüyorum, tarafsızım” der, ardından “Hikmet ile olmaz” derdim. Nasıl olsa peşimden gelecek olan binlerce muhalif var.

Başarısız dedikleri isim Hikmet Keskin. Keskin görevde bulunduğu sürece kaç seçimden başarı ile çıkmış, kaç referandum atlatmış, bu sırada diğer partiler kaç il başkanı değiştirmiş ona iyi baksınlar. Başarısız dedikleri adam 24 Haziran’da eline verdikleri pimi çekilmiş bomba ile 2 milletvekili çıkarmayı başarmış bir isim. Altını çiziyorum, o liste ile iki vekil kazanmış diyorum. Keskin’in yerine başka bir isim olsa 24 Haziran seçim sonuçları Düzce’de 1-1-1 olabilirdi.

İl başkanı seçim performansına göre değerlendirilir. Ve Keskin seçim performansı ile AK Parti’nin 81 il başkanı arasında en başarılı isimler arasında ilk 5’de.

Bu sosyal medya muhaliflerinin eleştiri unsuru yaptıkları diğer bir konu ise verdiği tarihlerin uymaması. Yok, fındık ile ilgili tarih verdi tutmadı, yok bağlantı yolu için tarih verdi tutmadı gibisinden eleştiriler il başkanına değil, vekillere ya da diğer sorumlulara yapılır. İl başkanı kamuoyunu bilgilendirmek için sorumlulardan bir tarih ister ve kendisine iletilen tarihi kamuoyuna açıklar. Belirtilen tarihte gerekli açılış yapılmaz ise il başkanı gerekli kişilere gerekli uyarıları zaten yapar.

Yani boş yere sosyal medya hesaplarınızdan algı oluşturmaya çalışmayın. Rakibinizi eleştirerek seçim kazanılmaz. Çamur at izi kalsın mantığı ile seçim kazanılmaz. Öyle olsaydı CHP şu an iktidar olurdu.

Seçim sandığı önüne gelen seçmen “Ulan bunun hakkında sosyal medyada şöyle yazmışlardı” demez.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu