Düzce Parantez Köşe Yazarları
Muharrem Yılmaz
Muharrem Yılmaz

Kendine güvenmeyene halk neden güvensin!

Yerel seçimlere kısa bir süre kaldı, aday adayları sosyal medya hesaplarından kendi tanıtımlarını yapıyorlar ancak bu tanıtımlar vatandaşların tamamına ulaşmıyor. Aday adayları kendilerine mi güvenmiyor ki projelerini halka anlatmıyorlar, halkın karşısına çıkmıyorlar yoksa sadece isimlerinin reklamı olsun diye mi aday adayı oldular.

Peki, adaylıkları için diğer adayların durumunu bekleyenle ne demeli! Kendisine güvenmeyene halk neden güvensin o zaman?

Sokakta vatandaşa “Kimi başkan görmek istersiniz” diye sorunca “Adaylar kim” cevabını alıyoruz. Ya da şahsen tanıdıkları isimleri söylüyorlar.

Düzce’de AK Parti ve MHP at başı yarışıyor ancak iki partide büyük bir belirsizlik hâkim. Projeleri ile halkın karşısına çıkması gereken aday adayları bunun yerine “Adaylığım kesinleşince projelerimi açıklayacağım” diyor.

“İyi de vatandaşlar sizi tanımadan, projelerinizi bilmeden anketlerden nasıl ilk sırada çıkmayı bekliyorsunuz” diye sorunca da “Anketlere kimsenin baktığı yok Ankara ne derse o olur” diyorlar. Bu tamamen öz güven eksikliği ve halkı ciddiye almamaktır.

Başkanlık için kendilerini halka anlatmak yerine Genel Merkezlerine anlatmaya çalışıyorlar. Sorsanız hepsinin Ankara’da bir tanıdığı genel başkan yardımcısı var ve hepsi kendisini garanti görüyor.

AK Parti’nin aday adayları Faruk Özlü’yü bekliyorlar, bir bakıma haklılar. Bu sebeple ne billboard ne de herhangi bir afiş, tanıtım yazısı v.s aracılığı ile projelerini ve kendilerini halka tanıyorlar. Bu çekincileri nedeni ile halkta doğal olarak adını bile duymadığı isimleri söylemektense anket firmalarına bildikleri isimleri, kulaktan duyma isimleri söylüyorlar. Doğal olarak anketlerde de yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkıyor.

MHP bu konuda daha şanslı olmasına rağmen sanki ağız birliği yapmışcasına halk ile iletişimlerini sadece sosyal medya üzerinden yürütüyorlar. Şimdiden seçim kazanmış havasındalar!

İlk kez Düzce Belediye Başkanlığını kazanacak duruma geldiler. Düzce’yi MHP bayrakları, seçim sloganları, afişleri, billboardları ile donatmaları gerekirken, vatandaşların bilinçaltlarına MHP ismini işlemeleri gerekirken sadece halkın AK Parti’den uzaklaşmasının kendilerine yeteceğini sanıyorlar ama yanılıyorlar.

Kendisini halka anlatamayan bir MHP’nin Düzce Merkez’de AK Parti karşısında işi oldukça zor. AK Parti’nin halkın istediği bir ismi aday göstermesi durumunda AK Partili seçmenin oyunu almaları oldukça zor. Ya bunun hesabını yapmıyorlar ya da onlarda tamamen Faruk Özlü ismini bekliyorlar. Özlü ismi resmi olarak AK Partinin Düzce Belediye Başkanı olarak açıklandığı anda kendilerini ve projelerini halka anlatmaya vakitleri kalmayacak. Tüm gardları düşecek.

Özlü olması şart değil, AK Parti, tabanının istediği değişim ile seçime girerse bu belediye tecrübesi sebebi ile Murat Caymaz’da olabilir MHP’nin şansı şu anki seçim kazanma şansının yarısına iner.

MHP’nin kafası hala 24 Haziran seçimlerinde. Hala o başarı ile Düzce’de tam gaz gideceklerini düşünüyorlar ama her seçimin kaderinin ayrı siyasi olaylara ve durumlara göre değişkenlik yaşadığının farkında değiller. Yaşanan ego patlaması MHP’nin başına iş açabilir.

Eğer gerçekten seçimi kazanmak istiyorlarsa tüm aday adayları Düzce’yi MHP seçim projeleri, sloganları ile donatmak zorundalar. Sadece sosyal medya haberleri, reklamları ile başarıya ulaşamazlar. 24 Haziran’ın ekmeği 31 Mart yerel seçimlerine kadar yetmez. Siyasette 1 günün, 1 ismin, 1 projenin ne kadar önemli olduğunu unutmamak lazım.

MHP’yi söylüyoruz da AK Parti’nin ya da İyi Partinin durumu farklı mı? Kesinlikle hayır. Tüm AK Partili aday adayları Faruk Özlü ismini bekliyor. Bu kendilerine güven duymadıkları anlamına gelir. Yukarıda değimiz gibi kendisine güvenmeyen bir isme vatandaş neden güvensin? Neden desteklesin? Neden oy versin?

Halk AK Partinin belediye başkan adaylarını tanımıyorsa bu halkın problemi değil, kendilerini ve projelerini halka anlatmayan aday adaylarının gereksiz korkularından kaynaklanıyor.

Olukça çekişmeli ve heyecanlı geçmesi beklenen yerel seçimler aday adaylarının öz güven eksikliğinin yanı sıra birbirleri hakkında dosya hazırlamaları, birbirlerini beklemeleri “ Acaba o ne yapacak, onun yeri garanti, beni bu dönem aday göstermezler” düşünceleri ile son derece sıkıcı bir seçim süreci geçiriyoruz.

Aday adaylarının bile öz güven eksikliklerinden dolayı “Acaba kim aday gösterilir” diye hesap yaptığı bir seçimde halkımız çekirdek çıtlamaya devam etsin.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu