Düzce Parantez Köşe Yazarları
Oğuzhan Civelekoğlu
Oğuzhan Civelekoğlu

Saygı

 Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belkide en sevilen ve Türk milletine miras olarak bıraktığı en anlamlı sözlerinden birisi de “Ben Sporcunun Zeki Çevik ve Ahlaklısını Severim“ sözleridir.Çünkü insanlık tarihinin en büyük problemlerinden birisi ahlaklı ve dürüst olmayan insanların sebep oldukları olaylardır. Hangi milletin hangi dönemin tarihine bakarsanız bakın mutlaka orada ahlak yoksunu birilerini bulursunuz.Bu sebeple Türk toplumunun da ahlaklı bir yapıda olmasını dilemiştir Gazi Mustafa kemal Atatürk.Ve bunu da sporun olmazsa olmaz bir ilkesi haline gelmesini istemiştir.

Bir çok spor dalında artık günümüzde yarışmalar yapılmaktadır. Bir çok meşhur ve başarılı sporcu da ister istemez ortaya çıkmıştır. Ancak bu sporcular arasında bazılarına,hal hareket ve davranışları ile öylesine saygı duyulmuştur ki bu sporcuların ahlakı ve  davranışları spor başarılarının ötesine geçmiştir. Bunun sebebi de her ne olursa olsun disiplinli bir hayat sürüp,çok çalışıp asla ama asla haksızlıklar karşısında boyun eğmemeleri ve bunu yaparken de kimseyi kırmadan ahlak kurallarını her zaman gözetmeleridir.

Spor müsabakalarında genellikle bir taraf kazanır bir taraf kaybeder ama önemli olanın dostluk olduğu sürekli vurgulanır.Olması gereken odur.Maalesef son yıllarda sporun hangi branşı olursa olsun bir ahlaksızlık söz konusu.Bu durumu sporun içinde dönen inanılmaz paralara bağlayabiliriz.Sporcuların egosuna bağlayabiliriz.Ama hiçbir mazaret bu davranışlara sebep değildir.Düşünün Dünyanın en büyük spor

Organizasyonu olan olimpiyatlarda bir branşta 7. Olan sporcu aradan geçen altı ayın sonunda sabah uyanıyor ve olimpiyat 2. olmuş.Rakipleri dopingten diskalifiye olmuş.Spora,sporcuya yakışmayan hareketler bunlar.Ülkemizde de durum farklı değil.Özellikle futbolcular.Normal bir insanın ömründe göremeyeceği parayı bir transfer ile cebine dolduracaksın sonra her türlü ahlaksızlığı saha içinde ve dışında göstereceksin ve yaşamına öylece devam edeceksin.Yok öyle yağma arkadaş.Formanin kenarına respect yazarak,respect yazılı pankartla çıkarak olmaz bu iş.neymiş saygı imiş.Kusura bakmayın ben size saygı duymuyorum artık.Saygı sırası sizde.Derbi maçı izlemeye mi yoksa Aşk-ı Mennu dizisi  izlemeye mi gidiyoruz belli değil.Volkan'ın Fenerbahçe'ye, Quaresma'nın Beşiktaş'a yaptığını en son Behlül Amcasına yapmıştı.Bunun adı düpedüz ihanettir.Ya Birilerinin uyarması lazım bunları yada inanılmaz para cezaları vermek gerek.Halı sahada maç yapmıyorsunuz beyler.10 milyonlarca taraftarınız var.Saygı duyacaksınız.Ben tribün lideri olsam "saygı" nam-ı diğer "respect"yazılı kareografi yaparım.Milyon dolarlarını koyacak yer bulamayacaksın,benim insanımın haftasonu eğlencesinin içine edip,kaos ortamı yaratacaksın.Spor ahlakına uymayan kim varsa hepsine respect!!Spor yasası mı dersiniz,Spor Ahlakı yasası mı dersiniz,bir an önce çıkmalı.Her türlü ahlaksızlığa karşı en ağır yaptırımların devreye sokulması şarttır.

Atatürk'ün de istediği gibi zeki ve çevikliğin yanına ahlakı koymamız lazım.Spor Ahlakı olmadan olmaz.Ya spor Ahlakına uyacağız yada Dünya Kupası maçlarını  tv'den izlemeye devam edeceğiz...

Esen kalın, Sporla kalın...


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu