Düzce Parantez Köşe Yazarları
Özlem AKŞİT KUŞCAN
Özlem AKŞİT KUŞCAN

İNSAN MÜHENDİSİ ÖĞRETMENLERİMİZE…

Bir öğretmen düşünün  Ünye’nin bir köyüne atanıyor , devlet oraya bir okul binası yapmış ancak duvarları yıkık… yolları çamur balçık …bu köyün camii duvarı bile yıkık. Öğretmen öğrencilerini topluyor sarp yamaçların dibinde yeşermiş ulaşılması güç  köylülerin inip de toplamaya cesaret edemediği çay filizlerini bir sistem kurarak beline ip bağlayarak  öğrencileriyle  topluyor ve bir çay üretme kooperatifi kuruyor çayı  satarak parasıyla okulun ve caminin duvarlarını  yaptırıyor ,okulun yollarını taşla elleriyle döşüyor,bir binada dört sınıfı bir arada okutuyor , her birini özenle yetiştiriyor ,köyün herbir işinde söz sahibi ve işçisi oluyor ve Müfettişlerin kulağına dek gidiyor  Mustafa Aykut hocanın öyküsü …yerinde görülüyor tebrik ediliyor saygı ve hayranlık uyandırıyor.

Köyden tayini çıkarken  otobüse dek elleri öpülerek  sevgiyle vefayla uğurlanıyor…Film gibi değil mi? İnanılmaz özlemle izlediğimiz şimdiki zamana hiç uymuyor diyerek iç geçirdiğimiz filmin kahramanı Mustafa hoca (Babam) gibi, son zamanlarda tanımış olduğum  “Her İnsan Bir Kitap” sosyal grubundakibu ülkenin ihtiyaç sahibi okullarına gidip masasını sırasını kitaplarını duvar boyalarını öğrencilerin kırtasiye ve ayakkabılarını temin ederek güzellikler yaratmaya çalışan gerek ünvanı gerekse ruhu öğretmen olan bu ülkede nice insanımız  var …onlara şükran ve vefa borçluyuz…ölümünün son anına dek elleri öpülen tüm bu türdeki  öğretmenlerimize selam olsun…

Çalışma hayatının her anında karşısına çıkan her insana işlenmesi gereken bir cevher , bir eser gözüyle bakan heykeltraş ruhlu öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Küçük yaşta tüm algılarıyla kendisini izleyen öğrencilerine yarınlarda nasıl olabileceklerini düşünerek olmasını istedikleri saygın bir birey gibi  davranarak şahsiyet kazandıran öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Çocukla konuşurken onun göz hizasına  doğru inerek onunla gözlerinin içine bakarak konuşan öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Her gün sınıfına girdiğinde branşı ne olursa olsun insan olmanın erdemlerini  ön plana alarak yalnızca Matematik ,Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi ya da İngilizce değil insanlık dersleri ve  insan olarak bir arada sevgiyle yaşamakurallarını da öğretmeye önem veren öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Gün geçtikçe ahlak ve değer yargıları  bozulan toplumun gitgide kötüleşen yüzüne inat iyi niyetle öğrencisini gerçek bir anne gibi bir baba gibi sarıp sarmalayarak sabahları kendisine günaydın diyen öğrencilerini yanaklarından öperek kucaklayan kendini o çocukların geleceğinden ve sağlam karakterinden sorumlu gören iyi niyetin en güçlü kalesi öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

İşinin sadece ders anlatmakla sınırlı olmadığını düşünerek öğrencisinin iç dünyasıyla , varlığıyla yokluğuyla ilgilenen, üstü başı genel görünümü  bozuk olan öğrencisini eleştirerek aşağılamak , sertçe  uyarmak  veya sorumsuz olarak nitelemek yerine  önce  o manzaranın arka plandaki öyküsünü merak ederek irdeleyen  öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Yakası kalkmış bir öğrencinin yakasını sessizce, gülümseyerek müşfik  bir biçimde indirerek düzelten öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Sınıfa bir süredir gelmeyen bir öğrencisini diğer öğrencilerin merak etmesini telefon etmelerini hal hatır sormalarını  mümkünse ziyarete etmelerini isteyerek bir telefon zinciri kurduran böylelikle insanın insandan sorumlu olduğu bilincini öğrencilerine kazandıran öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Her gün hiç bıkmadan tüm öğrencilerine selam beklemeksizin selam veren ve selamlaşmanın önemini kaynaştırıcı değerini ve anlamını birbirlerine selam verdirerek  öğreten  öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

O gün okula yemek getirememiş ya da parası olmayan bir öğrencisine diğer öğrencilerin yemeklerini paylaşarak yardım etmelerini sağlayarak öğrencilerindeki paylaşım duygusunu güçlendiren ve öğrencilerinin gönül gözlerini önce küçük yaşta birbirlerine sonra tüm topluma ve insanlığa karşı açan öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.
Her insanın evrenin en büyük Mimarı tarafından muhteşem bir beyinle  ama farklı yeteneklerle donanımlı olarak gönderildiğine inanarak avucunda yetiştirdiği çocuğa merakla ilgi ve keşif duygusuyla bakan  öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

100  puan üzerinden ancak  40-50 ye  ulaşabilmiş öğrencisinin alabildiği eksi puan yarısını  eleştirmek yerine  100 puana ulaşabilme yolundaki  ara mesafeyi hangi yolu sürerek  kapatabileceğinin en ince yollarını çocuğa  doğru,net biçimde anlatan akılcı yollar  gösteren takım koçu ruhuna sahip öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

En ufak bir tökezlemede başarısızlığının büyük paydalarını ve başaramadığını  hissettirmek yerine yapıcı cümlelerle öğrencisinin her ne olursa olsun değerli bir insan olduğunu ve varlığının bir zenginlik olduğunu hissettirerek  kendine inanmasını sağlamanın en ince erdemli yollarını bilen zor yolların işçisi öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Zor ve sorunlu bir öğrenciyle karşılaştığında onu topluma kazandırabilmek için nasıl kazanabileceğini düşünerek günlerce kafa patlatan “her çocuk özel ve kazanmaya değerdir” diyerek elinden gelenin bu kadar olmadığına inanarak  her tür çareyi sorgulayan kardelen ruhlu öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Çocukların öğrendiği tüm bilgileri gerçek hayattaki örnekleriyle örtüştürmek için sadece masa başında bırakmayıp  öğrencileri görsünler diye Çanakkale’ye, müzelere, fuarlara,sergilere götürmek için türlü organizasyonlara girişen , maddi manevi mücadelelere giren, anne ve babaları eğitime bilfiil katan idealist kıpır kıpır girişimci öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Bu meslek  ZOR değil mi?

Öğretmenliği mesleklerin en zoru olduğunu ,çünkü insan yetiştirme üzerine odaklanan büyük bir mühendislik olduğunu bilerek maddi koşullarını düşünmeden ,sabırla , her türlü sıkıntılarına rağmen ön plana almadan büyük bir kanaatkarlıkla bıkmadan emek vermek olduğunu bilen ve bu yüce kutsal mesleği dokularına sindirerek yaşamayı başarabilen tüm güzel ruhlu emek sahibi öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


  1. Nilüfer eresen
    14.11.2016 - 23:05:15 Nilüfer eresen

    Kaleminize, yüreğinize sağlık. O kadar güzel anlatmışsınız ki öğretmenlik mesleğinin kutsallığını. Geçen sene yazmışsınız fakat ben yeni gördüm yazınızı. Müsaade ederseniz okulumuzda kutlayacağımız öğretmenler günü programında paylaşmak isterim.. saygılar..

  2. m.haşmet batur
    13.4.2016 - 14:26:52 m.haşmet batur

    öğretmenlik mesleğinin kutsallığını bu kadar güzel anlatan özlem hanımı tebrik ediyorum.genç öğretnen adaylarımıza iyi bir mesaj verdiniz.ağzınıza sağlık...iyi bir öğretmenin nasıl olması gerektiğini.çok güzel örnekler vererek yeni göreve başlayan öğretmenlerimize ışık tuttunuz....sağolun...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu