Düzce Parantez Köşe Yazarları
Vedat KARADUMAN
Vedat KARADUMAN

vedat_karaduman81@hotmail.com

TÜRK MİLLETİ GÜCÜNÜ GÖSTERDİ

Türk Milleti askeri darbe teşebbüsüne karşı kenetlenmeyi başardı. 15 Temmuz akşamından itibaren sokaklardan inmeyen aziz Türk Milleti milli birlik ve beraberlik çatısı altında, Türk Bayrağının gölgesinde birleşerek dosta güven düşmana korku veren bir tutum sergiledi.

 

Darbe teşebbüsünün üzerinden geçen süre zarfında insanların “ Aman demokrasiye, devletimize bir zeval gelmesin” düşüncesi ile her kesimden bir araya gelebilmesi özellikle dış güçlere çok büyük bir cevap olduğu düşüncesi herkes tarafından anlaşılır bir hal aldı. Her düşünceden diyerek başladığımız paragrafı biraz açmakta fayda var. Tamamen birbirine zıt düşüncelerin konu vatan millet olduğunda nasıl bir araya geldiğini meydanlarda çok net bir şekilde gördük. Türk Bayrağını sallayarak demokrasiye sıkılan kurşunlar sahibine geri dönmesinde hiç şüphesiz ortaya konulan tablonun etkisi ağır basıyor. İktidar ve muhalefet liderlerinin ortaya koyduğu tavır da bu ortamı hazırlanmasında doğrudan etki ettiğinin de bilinmesi önem arz ediyor.

 

Türkiye Cumhuriyetinin varlığından rahatsız olan iç ve dış güçlerin emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaklarını gösteren Aziz Türk Halkının tutum ve davranışları da çok güzel bir cevap niteliği taşıdı, taşımaya devam ediyor. Darbe teşebbüsünün başarısızlık ile sonuçlanmasında hiç şüphesiz vatanı için gözünü bile kırpmadan canını vermeye hazır insanların olmasıdır.

 

15 Temmuz akşamı tankın önüne yatanlar ile, sıkılan kurşunlara aldırış etmeden ülkesinin hürriyetine koşanlar ile, F-16’ların pilotlarına “ İn aşağıya” diye bağıranlar ile, en ilginci de alçak uçuş yapan F-16’ların üzerine atlayarak, tornavida yardımıyla uçağı düşüreceğine inanan insanlar ile kazanılmış olan demokrasiye, vatana, millete, Türk Bayrağına yan bakmaya kimselerin cesareti olmaz bundan sonraki süreçte.

 

Demokrasi zaferinde Düzce’ye ayrı bir parantez açmak istiyorum. Öncelikle 15 Temmuz akşamında itibaren yaşanan darbe teşebbüsünü çok iyi yöneten, göstermiş olduğu kararlı ve azimli tutum ve davranışları ile Sayın Valimiz Ali Fidan alkışı en fazla hak edenlerin başında geliyor. İlk günden itibaren mesai saati gözetmek sizin, ilinde hiçbir olay yaşanmamasına rağmen yaşanabilecek herhangi bir art niyetli olaya karşı görevinin başında yer alarak, siyasilerinden tutun bürokratlarına, vatandaşlara varıncaya kadar göstermiş olduğu birleştirici tutum ile Düzce’nin darbe teşebbüsünde ayakta kalmasında başrol oynayan Vali Fidan bir kez daha Düzcelilerin gönlünde kendine kocaman bir yer edindi.

 

Darbe teşebbüsünün olduğu akşam yani 15 Temmuz akşamı oluşturulan kriz masasında oturan, hiç düşünmeden devletinin yanında olduğunu beyan eden Alay Komutanı Bilal Güvenir’de alkışı hak edenlerin başında geliyor. Emrinde olan askerlerin devletin yanında olmasını sağlayan Güvenir, Düzce’de hiçbir şekilde olayın yaşanmamasında baş rol oynayan kahramanların başında geliyor.

 

Darbe teşebbüsüne kalkışan güçlere karşı Düzce halkı da takdiri hak etti. İlk günden itibaren vatanın namus olduğu anlayışı ile, milli iradenin üstünlüğüne inanan halk, bulunduğu ilde hiçbir darbe olayının yaşamamasına rağmen sokaklardan inmediğini gördük.

 

Bir küçük uyarı da yapmak gerek. Özellikle akşam saatlerinde oluşturulan araç konvoylarına ara vermek gerek, verilemiyorsa daha dikkatli olmak gerek. Allah korusun bir kişinin canı yanarsa yaşanan sevinç insanların kursağında kalır. Özellikle şehir merkezinin ana arter yollarında oluşan araç yoğunluğu nedeniyle acil durumlarda ambulansı, itfaiyesi görev yapamaz duruma geliyor. Acil bir durum olması halinde müdahale edilebilecek bir olayda geç kalınmasından dolayı sıkıntıların yaşanmasına ortam hazırlanıyor.

 

Konuyu toparlamak gerekirse Türk Milleti 15 Temmuz akşamından itibaren dosta güven düşmana korku verdi. Mevzu bağış vatan millet olunca insanların nasıl bir araya gelebildiği de görülmüş oldu. Hani derler ya her şerde bir hayır var diye, kalkışılan darbe teşebbüsünde de tüm dünyaya Türk milletinin nasıl bir araya gelebildiği gösterilmiş olundu. Her zaman düşünürdüm  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde çok büyük bir güç var, ama ne olduğunu bir türlü çözemediğim diye. Erdoğan’ın elindeki gücü de bizlerle birlikte tüm Dünyanın görmüş olması da ayrı bir mutluluk verici olay.  

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu