Düzce Parantez Köşe Yazarları
Zeynep Civan
Zeynep Civan

SINAV KAYGISI İLE BAŞA ÇIKABİLMEK

Ben Psikolog Zeynep Civan. 1994 Düzce doğumluyum. Lise eğitimimi Düzce Doğa Koleji’nde tamamladım. Lisans eğitimimden Girne Amerikan Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi  İngilizce Psikoloji bölümünde 2019 Haziran ayında mezun oldum. Lisans eğitimim süresince part-time olarak bir çok yerde görev aldım ve çalıştım. Mesleki açıdan görevler yapmasam da çalışma hayatının içerisinde olmak ve farklı insanlar tanımak bana bir çok farklı görüş ve yapıda insanlarla diyaloglarımı geliştirebilmemde faydalı oldu. Staj görevimi Düzce Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Psikoloji servisi bölümünde stajyer psikolog olarak tamamladım. Objektif testler, etkili iletişim, iş ve işçi güvenliği, beden dili, yaşam koçluğu gibi birçok farklı alanda kendimi geliştirmek ve mesleğime yön verebilmek adına seminerlere ve kurslara katılım sağladım.

Psikoloji hayatımızın her alanında yer almaktadır. Kendi zihnimizde başladığımızı bu yolculuk çevremizdeki insanları anlamakla devam etmektedir. Günlük yaşantımızda yaptığımız aktivitelerde, sorunlarda ve sorumluluklarımızda psikolojimiz önemli bir yer almaktadır. Gündelik yaşamda algımızın, düşüncelerimizin, psikolojimizin bize neler fısıldadığını sizlere elimden geldiğince köşe yazılarımda aktarmaya çalışacağım.

 

SINAV KAYGISI İLE BAŞAÇIKABİLMEK

Hayatımızın birçok alanında sınava giriyoruz. Bir çoğumuzun 7 yaşında başladığı bu sınavlar üniversiteyi bitirsek bile ALES, KPSS, TUSS ve benzeri gibi sınavlar ile devam etmektedir. Bu hayatımızı belirleyen sınavlar için ne kadar kaygılanıyoruz ve bu kaygılarımızın üstesinden ne kadar gelebilmekteyiz ? 

Kaygı; her kişide farklı belirtiler gösterebilmektedir. Bunlar; kalp çarpıntısı, zihin bulanıklığı, terleme, iştahsızlık ya da aşırı yeme, tedirginlik, bulantı, dikkat ve odaklanmada bozulma, uyku problemleri, çalışmaya karşı isteksizlik, özgüvende azalma, yetersiz  hissetme gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Bu gibi kaygı problemleri öğrencilerin performanslarında düşüşlere yol açmaktadır. 

Hadi kaygımızı azaltalım ; düzenli bir çalışma programı, dengeli beslenme, sosyal aktivitenin devamlılığı ve düzenli uykunun hayatımıza uyarlanması ile bunu başarabiliriz.

Kaygı ile başa çıkabilmek için neler yapabiliriz ?

En önemlisi düşüncelerimizdir. Olumlu düşünmek kaygınızı azaltacaktır. Başarısız olunacağı düşüncesinin yerini gerçekçi düşünceler yer almalıdır. Beklentileriniz de bu süreçte önemli rol oynamaktadır. Beklentilerinizi değerlendirerek onlarında gerçekçi olmasına özen gösteriniz. Alternatif tercihleri de düşünmelisiniz.

Ders çalışma stilleri ve programları kişiye göre farklılık gösterir. Çalışma programınızı baz alırken kendinizi göz önünde bulundurunuz. Her birey kendine özgüdür. Doğru çalışma programını ve öğrenme şeklini bulabilmek için farklı yollar deneyebilir veya okulunuzdaki rehberlik ve danışmanlık öğretmenlerinizden yardım isteyebilirsiniz. Sınava son haftalar kaldığını ve konularınızı yetiştirmek için zamanınız olmadığını düşünüyorsanız ve kendinizi yeterli seviye de bulmuyorsanız; deneme sınavlarınızı arttırmanız büyük ölçüde önemlidir. Deneme sınavlarınızı gerçek sınav ortam ve koşullarına yakın gerekleştirmeniz gerekmektedir. Bu size deneyim kazandıracaktır.

Beslenme ve uyku düzeni de tabi ki önemli bir diğer faktördür. Yeteri kadar alınmamış uyku gün içerisinde yorgun, stresli ve daha kaygılı olmanıza yol açabilir. Bu neden ile uyku ve beslenme düzeni kaygınızı azaltmak için fizyolojik faktörlerden biridir.

Nefes ve gevşeme egzersizleri öğrenin. Nefes egzersizleri sınavdan önce veya sınav anında kaygınızı bastırmanızda makul bir etkiye sahip olacaktır.

‘’ Siz elinizden geleni yaptınız çocuklar; bir sınav her şeyin başlangıcı veya sonu değildir.’’  Bütün öğrencilere başarılar dilerim.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu