Gündem Haberleri

Kozlar Üreticinin Eline Geçti

Kozlar Üreticinin Eline Geçti

2015 rekoltesini yüksek görüp fındık fiyatını dip yaptıran tüccar/sanayici düşük rekolte nedeniyle adeta ava giderken avlandı. Zira bütün dengeler tersine döndü ve kozlar üreticinin eline geçti.

Sosyal medyada Fındık Dayanışma Platformu adı altında örgütlenen fındık üreticileri yeni bir adım atarak 2016 yılı fındığında ki şok tabloyu gözler önüne serdi.

Fındık Dayanışma Platformu Türkiye genelinde 2016 yılı fındığının son analizini yapmak üzere binlerce üreticisinden dalındaki fındığın durumunu gösteren fotoğraflar talep etti. Ortaya çıkan sonuç ise adeta şok etkisi yaptı.

Fındık Dayanışma Platformu tarafından yapılan açıklamada, “ Karadeniz bölgesinde fındık üretimi yapılan bir çok İl, İlçe ve Köylerden gelen fotoğraflarda fındıkta doğum olayının 2015 yılına oranla 2016 fındığının çok eksik olduğu açıkça görülüyor. Üreticiler ise % 70 oranında üretimin düşeceğinden emin olduklarını belirterek yeni sezonda tarihi fiyat artışı olacağı yönünde hemfikir olmuş durumdalar ve pazara fındık indirmemekte kararlılar” denildi.

Platforma,  üreticiler tarafından gönderilen fotoğraflar arasında fındığını sigortalatmış üreticilerin hasar tespit raporları da bulunuyor. Bazı üreticilerin don sebebiyle hasarlarının  %80'i bulduğu belirtiliyor.  

Platform yaptığı açıklamada, “2014 yılında 450 bin ton civarı olan rekolte ile 23 TL olan fındık fiyatları dikkate alınırsa ; 2015 yılının 650 bin ton rekoltesinin ise %50 oranında düşüşü 325 bin tona tekabül ediyor. Üreticiler %70 oranında bir rekolte kaybından emin görünüyorlar. Bu oran ise rekoltenin 250 bin tonlara kadar düşmesi anlamına geliyor. Düşük fiyatlar sebebiyle pazara mal indirmeyen üreticilerin artık morali düzelmiş durumda ve bu fotoğrafları gördükten sonra ellerinde olan 2015 fındığını satmamakta kararlılar. 2015 rekoltesini yüksek görüp fındık fiyatını dip yaptıran tüccar/sanayici ise adeta ava giderken avlanmış durumda. Zira bütün dengeler tersine dönmüş ve kozlar üreticinin eline geçmiş durumda” dedi.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


  1. ÖZGÜR ŞEN
    19.5.2016 - 16:01:38 ÖZGÜR ŞEN

    Şimdiki baronlar Findik harmana girdikten sonra dilenci gibi kapımızdan geri gitmeyecek kasap dükkanının önündeki kedi gibi yalvaracaklar bu millete göreceğiz inşaAllah

  2. Ordulu Fındıkçı
    19.5.2016 - 13:21:47 Ordulu Fındıkçı

    ya fındık fiyatı yükselsin ben de istiyorum ama bu kadar da maymunluk yapılmaz ki! 2014teki şiddetli donda bile rekolte 250bine düşmedi bu sene mümkün değil düşmez! 2014teki dondan sonra bahçeye hiç girmediydik, 1 çotanak bile yoktu bahçede! bu sene geçen senenin en az %60 oranında fındık var. Gerisini siz düşünün artık! Bu yıl rekolte en az 450bin ton! Boşuna milleti oyalamayın! saygılar

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu