Gündem Haberleri

DÜHAK DERNEĞİNDEN YENİ DÜZENLEME AÇIKLAMASI

DÜHAK DERNEĞİNDEN YENİ DÜZENLEME AÇIKLAMASI

Yıllardır çıkarılmayan hayvan hakları düzenlemesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunuldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Bu yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın” dediği, Emine Erdoğan'ın ise "Meclisimizin de bir an önce Hayvan Hakları Kanunu’nu layıkıyla ele almasını temenni ediyorum" çıkışlarına rağmen yıllardır bekletilen Hayvan Hakları Yasası’nda sona gelindi. Önceki gün yapılan AKP MYK toplantısında, hazırlanan teklif taslağı metni Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu.

Erdoğan’ın bu yasama yılı sona ermeden teklifin Meclis’te yasalaştırılmasını istediği belirtildi. MYK’daki değerlendirmeler çerçevesinde Erdoğan başkanlığında yapılacak dar kapsamlı toplantıda son rötuşları ele alınacak düzenlemede, bir son dakika değişikliği olmaması halinde özetle şu maddeler yer alacak:
-"Mal" değil "canlı varlık" 
-hayvanları öldürenlere 6 aydan 4 yıla kadar ceza
-evlerdeki hayvanlara dijital kimlik
-sokağa bırakanlara ceza
-sokak hayvanları kısırlaştırılacak
Hayvan Hakları Düzenlemesinde gelinen son noktanın ardından Düzceli vatandaşlar Oxijen TV mikrofonlarına açıklamalarda bulundu. Bu düzenlemenin geç kalınmış bir yasa olduğunu belirten Düzceli hayvan sever vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan proje taslağının bir an önce hayata geçmesini istedi. 
Düzce Hayvanları ve Hayvan Haklarını Koruma Derneği Başkanı (DÜHAK) Enes Tutkun ise Hayvan Hakları Düzenlemesinde gelinen son nokta ile alakalı şu açıklamalarda bulundu: “Hayvan Hakları Düzenlemesi sürekli taslaklaştırılıyor fakat bir türlü hayata geçirilemiyor. Biz Hayvan severler için  Yasanın içeriğinden ziyade uygulanabilirliği daha önemli. Mevcut 5199 sayılı kanunumuz mevcut ama bu kanunu uygulamakta bazı kısımlar zorlanabiliyor. Yeni yasadan da en büyük çekingemiz uygulanabilirliği noktasında sıkıntılar çıkması. Belediyelerin ceza kapsamına alınmaması bizleri tedirgin ediyor. Ne olursa olsun bu konuların mecliste konuşuluyor olması ve gündeme gelmesi bizleri mutlu ediyor. Hayvan severler olarak yasanın bir an önce yürürlüğe girmesini ve uygulanabilirliği konusunda sıkıntılar yaşanmamasını istiyoruz. Oxijen Medya ailesine bu konu hakkındaki hassasiyeti için çok teşekkür ediyoruz.


DÜHAK NEDİR ? 
2017 Yılında Düzce Üniversitesi bünyesinde öğrenci topluluğu olarak kurulduk. İlk başladığımızda sadece hayvan sever öğrenciler olarak sokak hayvanlarıyla ilgileniyorduk. Sonradan gittikçe büyüdük ve DÜHAK Derneğini kurarak Düzce’nin geneline yayıldık. Şehirde bulunan bazı noktalara beslenme odakları ve kulübeler koyduk. Bu noktalarımıza düzenli olarak mama koyuyoruz. İl genelinde aylık 1.5 Tondan fazla mama dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda yaralı sokak hayvanlarının tedavi ihtiyaçlarını karşılıyoruz. İlçelerde de faaliyetlerimiz sürüyor.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu