Gündem Haberleri

Garp Cephesinde Yeni Bir şey Yok

Garp Cephesinde Yeni Bir şey Yok

Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez hava kirliliğini önlemek için Düzce Mahalli Çevre Kurulu’nun aldığı kararlar için, “‘’Garp Cephesinde Yeni Bir şey Yok’’ diyerek, kısa ve uzun vadede somut köklü önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Vatan Partisi Düzce İl Başkanı Fethi Sönmez hava kirliliğini önlemek için Düzce Mahalli Çevre Kurulu’nun aldığı kararları yetersiz bulduklarını belirterek, “  Geçtiğimiz yıl hava kirliliğinde yine rekor kırmıştık. Sayın belediye başkanımız Faruk Özlü, seyyar araçlar getirterek çeşitli bölgelerde ölçümler yaptırmış, hava kirliliğinin nedenlerini araştırılmıştı. Bu incelemenin en çarpıcı sonuçlarından birisi de hava kirliliğinin % 30’unu fabrikaların oluşturması idi. Görülen şudur ki mevcut imkânlarla dahi görevler yapılmamış. Fabrikalar denetlenip bacaları kontrol edilmemiştir” dedi.
   Sönmez, “Bu yıl tedbir olarak, Düzce Mahalli Çevre Kurulu 11.01.2021 tarih ve 2021/24 sayılı kararıyla hava kirliliğini önlemek için 30 maddelik bir karar almış.
Özet olarak; Kamyonların Kuzey çevre yolunu kullanması. Kömürlerin yönetmeliğe uygunluğunun kontrol edilmesi. Bahçelerde bitki ve plastik atıkların yakılmasının denetlenmesi ve önlenmesi. Doğalgaz kullanımını yaygınlaştırmak, altyapı çalışmalarını hızlandırmak. Binalarda ısı yalıtımına önem verilmesi. Akaryakıt istasyon ve ürünlerinin  denetlenmesi. Egzoz gazı ölçüm istasyonlarının denetlenmesi. Sanayi tesislerinin uygun yakıt ve teknoloji kullanmalarının sağlanması. Kurulacak OSB ve sanayi tesislerinin yerleşim yerlerini en az etkileyecek yerler seçilmesi için imar düzenlemesi yapılması. Rüzgarın akışını engelleyecek yapılaşmanın önlenmesi. Fabrika bacalarının denetlenmesi” dedi.
      Mahalli Çevre kurulunun aldığı kararların yeterli olmadığını belirten Sönmez, “Bu maddeleri incelediğimizde aklımıza ‘’Garp Cephesinde Yeni Bir şey Yok’’roman başlığı akla geliyor. Oysa Düzce’de hava kirliliğini önlemek için kısa ve uzun vadede somut köklü önlemler alınması gerekmektedir diyerek kendi önerilerini şöyle sıraladı; 
“Düzce coğrafi konumu gereği hava kirliliğinden tam olarak arınması mümkün değildir.Bu bilinçle önlem alınmalı ve planlama yapılmalıdır.Uzun vadede Düzce kuzey bölgesine kaymalı. Ovanın ,tarım topraklarının imara , sanayiye açılmasına son verilmeli.Birinci sınıf tarım arazilerindeki imar kararları iptal edilmelidir.
Kömür kullanımı kesinlikle yasaklanmalı. Doğal  gaz dağıtımı kar hesabıyla değil, hava kirliliği sorunu gözetilerek halk sağlığı gözetilerek yaygınlaştırılmalı.
Doğal gaz bağlatmada ekonomik yetersizliği olan yurttaşlara kredi ve benzeri destekte bulunulmalı. Hiç yoksa doğal gaz sobası ile ısınmaları sağlanmalıdır.
Sosyal yardımlaşma vakfı kömür yerine doğalgaz yardımında bulunmalıdır.
Kirlilik yaratan fabrikalar kamu eliyle denetlenmeli. Kesinlikle kirlilik yaratmaları önlenmeli. Gerektiğinde kapısı mühürlenmelidir”.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu