Gündem Haberleri

KIŞLIK YUFKALAR AÇILIYOR

KIŞLIK YUFKALAR AÇILIYOR

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte, kadınlarda kışlık yiyecek telaşı da başladı. Tarhanalar döküldü, turşular kuruldu şimdi de yufkalar açılıyor.

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte kadınlar, kışlık hazırlıklara başladı. Salça, turşu, kurutulmuş ürünlerin yanı sıra şimdi sıra yufka açmakta.  Kış aylarının vazgeçilmezi haline gelen bu lezzet için   kadınlar tarafından imece usulü ile her gün bir ailenin yufkası açılıyor. Kadınlar sabahın ilk ışıklarında hazırladıkları hamuru kesme işlemi ile yufka yapmaya başlıyor. Toplanan kadınlar kestikleri hamur parçalarını oklava yardımıyla tek tek açarak pişirme işlemine geçiyor. Sıcak saç üzerinde hafif ısıtılan yufkalar, daha sonra ateşin içinde kızartılıyor. Akşam saatlerine kadar devam eden yoğun mesai içerisinde binlerce yufka yapılıyor. Yapılan yufkalar daha sonra evin serin bir bölümünde muhafaza ediliyor. Hazırlanan yufkaların en büyük özelliği ise kış boyunca bayatlamadan tüketilmesi olarak biliniyor.

Özellikle köylerde imece usulü tüm evlerin kışlık yufkalarını sırayla yapan kadınlar, yufkanın ardından ev makarnası da yapacaklar.  TEVFİK ARSLAN

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu