Gündem Haberleri

SEBZE ATIKLARINDAN KOMPOST GÜBRE ÜRETELİM

SEBZE ATIKLARINDAN KOMPOST GÜBRE ÜRETELİM

Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği , Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kurucularından Ebru Baykara Demir’in Düzce’ye davet edilerek, pazaryerinde kalan meyve sebze atıklarını toplayarak toprağa son derece faydalı gübre haline getirildiği Kompost Gübre uygulamasının Düzce’de de yapılmasını istiyor.

Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği, “Çiftlerimizin desteğe ihtiyacı var, doğamızın korunmaya ihtiyacı var, canlıların da doğal besinlere ihtiyacı var. Bu nedenle, çok geç olmadan gelecek nesiller için dünyamıza sahip çıkmalıyız” diyerek, Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kurucularından Ebru Baykara Demir’in  Belediyelerle ortaklaşa yaptığı kompost gübre çalışması için Düzce’ye davet edilmesini istediler.

Dernek tarafından yapılan açıklamada, “Bugünlerde ismini sıklıkla duyduğumuz ve oldukça başarılı projelere imza atan birinden bahsetmek istiyoruz. Onlar birçok şehre ve köye faydalı olabilecek çok önemli çalışmalar yapıyorlar. Bu isim Ebru Baykara Demir. Kendisi, Gastronomi dalında ödül almış ve dünyanın en iyi 10 şefi arasında gösterilmektedir. Ebru Baykara Demir, bunun yanı sıra özellikle çevre ve tarım adına yaptığı proje, gerçekten örnek gösterilecek bir çalışma.

Ebru hanım, 2019 yılında kurulan "Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin" kurucularından. Son günlerde, sosyal medyada da çalışmalarını yakından takip ettiğimiz Ebru hanım, çeşitli il ve ilçelerdeki belediyelerle ortaklaşa pazaryerinde kalan meyve sebze atıklarını toplayarak bunları toprağa son derece faydalı gübre haline getirildiği Kompost Gübreyi yapmaktalar.

Bu faaliyet kısa süre içerisinde Türkiye'nin çeşitli illerine yayılmaktadır. Bu haberlerin giderek artmasını diliyoruz ve bu şekilde doğaya faydalı olan projelere herkesin destek vermesini diliyoruz. Köylerde, şehirlerde, evlerde, restoranlarda, alışveriş merkezlerinde, pazaryerlerinde çıkan yiyecek atıklarının birçoğu kompost gübre olarak değerlendirilmelidir. Toprağın yapısını zenginleştiren bu gübreler, günümüzde maliyeti oldukça yüksek olan kimyasal gübrelerin yerini alabilir. Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, bu anlamda küçük tarım üreticisine de ciddi bir katkı sağlamaktadır.

Bu nedenle, Düzce'mizin belediyelerini, ziraat odalarını, tarım ile ilgili kurum ve kuruluşlarını, kooperatiflerini, okullarını ve derneklerini Ebru Hanımı ve ekibini Düzce'ye davet ederek, benzeri bir çalışmanın ilimiz ve ilçelerinde yapılmasını, Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği olarak talep ediyoruz. Çiftlerimizin desteğe ihtiyacı var, doğamızın korunmaya ihtiyacı var, canlıların da doğal besinlere ihtiyacı var. Bu nedenle, çok geç olmadan gelecek nesiller için dünyamıza sahip çıkmalıyız” denildi.  ASLIHAN ATİK


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu