Gündem Haberleri

Doğaya zarar verecek bir yatırıma Asla Müsaade Etmeyiz!

Doğaya zarar verecek bir yatırıma Asla Müsaade Etmeyiz!

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Akçakoca’ya yapılmak istenen cüruf ayrıştırma tesisini gezdiğini, tesise bu haliyle izin verilmesi durumunda çok yakın gelecekte ciddi çevresel sorunların yaşanacağını söyledi. Yılmaz ayrıca, Akçakoca halkının sağlığına zarar verecek hiçbir girişimin yanında olmayacaklarını belirtti.

Ereğli Demir Çelik Fabrikasının, tehlikeli ve tehlikesiz denilen atıklarının, Alaplı’dan sonra, Akçakoca’da işleme girişimine tepkiler giderek artıyor.  Akçakoca, Alaplı ve Ereğli çevre örgütleri bugün saat 18,00’de tesis önünde bir basın açıklaması düzenleyerek yetkilileri harekete geçmesini isteyecek.
Konuyu yakından takip eden MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Akçakoca’ya yapılmak istenen cüruf ayrıştırma tesisini gezdiğini, tesise bu haliyle izin verilmesinin büyük hata olacağını söyledi.


BİR SÜRE SONRA O BÖLGEDE DENİZE GİRİLMEZ
Akçakoca kamuoyu tarafından başlatılan itiraz sürecinin sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirten Milletvekili Yılmaz, Akçakoca sapağına yapılmak istenen tesisi gezdiğini ayrıştırma havuzlarında biriken suyun denize deşarj edileceğini ve bir süre sonra o bölgede denize girmenin mümkün olmayacağını söyledi.


TESİS GERİ DÖNÜŞÜMDEN BÜYÜK PARA KAZANACAK
Yılmaz, “Erdemir’den getirilen malzemenin içinden, kırma ve dökme yapacak olan firma cürufun arasındaki madenleri geri dönüşüm olarak sattığında çok büyük paralar kazanacak.   Akçakoca sapağına tesis kurmak için çaba gösteriyorlar ancak bu, bölgemiz için çok tehlikeli. Cüruf, hem toz bakımından hem de suyla karıştığında, deniz suyuyla da karıştığında tehlike oluşturuyor. Tesis bir süre sonra canlılara zarar verecek  ve bu nedenle biz de  itiraz ediyoruz” dedi.

BÖYLE BİR GİRİŞİMİN YANINDA OLMADIK OLMAYACAĞIZ
Konunun bundan sonraki süreçte takipçisi olacağını söyleyen MHP Milletvekili Ümit Yılmaz, “Akçakoca halkı rahat olsun, onların  zararına, doğasına çevresine zarar verecek  hiç girişimin yanında olmadık ve bundan sonra da olmayacağız. Çevre Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal ile görüştük.  Konuyu yakından takip diyoruz” dedi. 

HABER MERKEZİ


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu