Gündem Haberleri

KONURALP’İN BAĞLARI İNCELENDİ

KONURALP’İN BAĞLARI İNCELENDİ

Düzce Belediyesi iştiraklerinden Beltur A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi ve kendisi de Konuralpli olan Konuralp Turizm Marka Derneği Başkanı İmran Aktepe, Konuralp’teki bağların araştırılması için Düzce Tarım İl Müdürlüğü’ne yaptığı başvuru kabul edildi. Konuralp’e bağları incelemek üzere bir ekip Konuralp’e geldi.

Düzce Belediyesi iştiraklerinden Beltur A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi ve Konuralp Turizm Marka Derneği Başkanı İmran Aktepe, bir adı da Konrapa, Üskübü (EskiBağ)adı ile de anılan Konuralp’deki bağların araştırılması, markalaştırarak Düzce’ye değer kazandırılması amacıyla Tarım İl Müdürlüğüne müracaat etti. İmran Aktepe’nin müracaatını değerlendiren İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü görevlisi  Mustafa Güler’in özverili  çalışmaları ile  Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Asma Gen Kaynakları Milli  kolleksiyon Sorumlusu Tamer Uysal ve Mühendis Aslı Polat, Koordinatör Onur Ergönül’ü  Konuralp’e davet etti. Ekip Konuralp’e gelerek akademik  araştırma ve incelemelerde bulundu.

Yerinde yapılan mevzi araştırmaları neticesinde ekipler, Düzce’de ağırlıklı olarak İsabella (kokulu üzüm) yetiştiğini, kuş üzümü, çavuş, müşküle gibi çeşitlerinde Düzce’de yetişmekte olduğunu tespit etti. Ayrıca Düzce’de yetişen Kuş üzümünün, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü'nde bulunan ve ülkemizin yerel üzüm çeşitlerinin muhafaza edildiği  "Asma Arazi Gen Bankası"na alınması için  çalışmalar başlatıldı. ASLIHAN ATİK


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu