Spor Haberleri

TFF Tarih vermiyor

TFF Tarih vermiyor

Halı sahadan profesyonel liglere kadar her yerde futbol oynamak serbestken mart ayından beri maç yapamadıkları için hiçbir geliri olmayan Bölgesel Amatör Lig futbolcuları isyan etti. Amatör futbolcular seslerini duyurmak için Türkiye’nin her bölgesinde eylem yapacaklar.

Korona virüsü salgını nedeniyle mart ayından itibaren tüm spor ligleri gibi amatör küme maçları da askıya alınmıştı. Bu ay itibariyle futbol ligleri başlarken, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Bölgesel Amatör Lig (BAL) ile ilgili yoruma açık açıklamalar yapması ve tarih vermemesi üzerine amatör futbolcular, isyan bayrağını çekti.

Futbol liglerinin başlayacağının açıklanmasına rağmen amatör lig maçlarıyla ilgili herhangi bir tarih verilmemesi nedeniyle aylardır endişeli bir şekilde bekleyen amatör futbolcular TFF Amatör İşler Kurulu’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantıdan yine karar çıkmaması üzerine harekete geçti. Tüm amatör futbolcular tarafından yapılan ortak açıklamada, “Toplantı sonucunda kesin olmayan bilgilere göre, Bölgesel Amatör Ligi ve amatör karşılaşmalar ocak ayında belli olacak. Yani pandemi durumuna göre oynanmayacak” denildi. Bu duruma öfkelenen amatör sporcular, sorunlarını beş maddede dile getirdiler:

“1- Yaklaşık altı aydır antrenman yapmayan oyuncu. Bu lig oynanmazsa bir buçuk yıl yapacak. Bir buçuk yıl antrenman yapmayan oyuncunun futbol hayatı biter.

2- Tüm liglerde Sağlık Kurulu ile ortak çalışıp oynatıyorsunuz da BAL’da ortak neden çalışamıyorsunuz?

3- Bu takımlarda oynayan oyuncular, hocalar, malzemecisi, şoförü, aşçısı vb. insanlar geçimlerini nereden sağlayacak?

4- Bu zor şartlarda amatör futbola gönül vermiş yöneticilerin hevesleri, heyecanları, hedefleri ve ideallerini neden yok ediyorsun?

5- Ülke futbolunda alt ligler ve amatör ligler olmadan üst liglere oyuncu nasıl yetiştireceğiz? Bizleri yönetenler her şeyde olduğu gibi yine magazinin, popülaritenin ve paranın olduğu üst liglere yönelmiş ve oynatılması için seferber olmuş fakat gelirin olmadığı, tamamen yöneticilerin emekleri ve çoluk çocuklarının rızkları ile uğraş verdikleri ligi oynatmamak, ligin statüsü gibi insan haklarına aykırı bir durumdur. Bu yanlıştan dönüleceğini düşünüyoruz.” Bir amatör spor futbolcusu şu görüşlere yer verdi:  “Bütün ligler oynanıyor ama bölgesel amatör lig oynanmıyor. Neden? Virüs var. Bu virüs sadece amatör lige mi var? Diğer liglerde sıkıntı yok, oynanabilir ama amatör ligde oynamayacaksınız, virüs var! Sekiz aydır bu insanlar ne yiyor? Görelim bakalım sekiz ay para almadan evinizi, çoluğunuzu, çocuğunuzu nasıl geçindiriyorsunuz?”

 “#AmatöreSahipÇık” ve “#ProfesyonelFutbolcular” hashtag’leriyle yapılan paylaşımlarda, profesyonel futbolculara destek çağrısı yapıldı: “Zamanında amatör olan profesyonel futbolcular ne zaman amatör futbolculara destek olursa bu protestolar o zaman anlamlı olur.”


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu