146 Ülkeye ihracat yapılıyor

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Dertli, yarısından fazlası AB ülkesi olmak üzere Düzce’den yaklaşık 146 ülkeye ihracat yapıldığını belirterek, “2021 yılı sonu itibari ile merkezi Düzce’de bulunan üye firmalarımız 407 Milyon Amerikan Doları tutarında ihracat gerçekleştirmiştir” dedi

Büyütmek için resme tıklayın

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Dertli; “ 1959 yılında kurulan,2004 yılında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi sahibi olan ve ilk akreditasyonunu 2007 yılında alan Odamız, bugün 11 meslek grubunda faaliyet gösteren 5.000 üyeye ulaşmıştır. 11 adet meslek komitesinde toplam 73 meslek komitesi üyemiz bulunmaktadır. Meslek komiteleri üyelerimiz arasından seçilen 31 kişilik Oda meclisimiz ve Oda meclisi üyelerimiz arasından seçilen 9 kişilik yönetim kurulumuz görev yapmaktadır. 2019 yılında bulunduğu yapılan akreditasyon sistemi denetimi sonucunda, bulunduğu C kategorisi akreditasyon sınıfından, en yüksek akreditasyon sınıfı olan A kategorisine direkt yükselmeyi başaran ilk Odadır. Odamızda 26 personel çalışmaktadır” dedi.

Düzce’nin 2021 yılında 407 milyon Dolar ihracat gerçekleştirildiğini belirten Dertli, “Düzce’den yarısından fazlası AB ülkesi olmak üzere yaklaşık 146 ülkeye ihracat yapılmaktadır. 2021 yılı sonu itibari ile merkezi Düzce’de bulunan üye firmalarımız 407 Milyon Amerikan Doları tutarında ihracat gerçekleştirmiştir. Bu rakam ile Düzce en fazla ihracat yapan 33.il konumunda bulunuyor. Merkezi Düzce dışında olup, Düzce’de ürettikleri malları ihraç eden şube tescilli üyelerimizin ihracat rakamları dikkate alındığında bu rakam 1 milyar 900 Milyon Amerikan Dolarına ulaştığını tahmin ediyoruz. Aslında bu durum yerelde sanayinin tüm ihtiyaçlarını fedakarca karşılayıp, aslan payını başta İstanbul olmak üzere diğer büyük şehirlere kaptırmak gibi bir şey. Tabii bu konu sadece bizim ile ilgili değil, diğer birçok il de aynı konumda. Biraz önce de bahsettiğim gibi ihracatımızın büyük bir bölümü Avrupa Birliği ülkeleri. Yani başka bir deyiş ile firmalarımızın büyük bir bölümü AB ülkelerine ihracat yapabilme yeteneklerine sahip bulunuyor” dedi.

 Dertli, “Düzce daha çok karma sektörlerden oluşan bir sanayi profiline sahip bir il. İhracat açısından sektörleri ele aldığımızda ,2021 yılı verilerine göre il üç sektörün Hazır Giyim ve Konfeksiyon, Fındık ve Mamülleri, Mobilya ve Otomotiv Sanayi olduğunu, istihdam boyutunda ise tekstil sektörünün yine en fazla paya sahip olduğunu, bu sektörü otomotiv yan sanayi ve ağaç ürünleri sanayisinin takip ettiğini görüyoruz. Tekstil sektöründe dünya markalarına üretim yapan kurumsal firmalarımız var.Bu firmalar dünyaca kabul gören kalite standartlarına göre imalat yapıyorlar. Özellikle bu firmalarda kadın istihdam oranının yüksekliği, işgücüne katılım oranımızı yükseltiyor. Kadın istihdam oranımızı yükseltmek öncelikli hedeflerimizden biri olduğu için bu sektörü önemsiyoruz. Otomotiv sektörümüzde de çok kaliteli ve Avrupa standartlarında üretim yapan birçok firmamız bulunuyor. Bu sektör ciddi bir yan sanayi de oluşturduğu için çok önemsediğimiz bir sektör olmaya devam ediyor” dedi.

TSO üyelerinin arasında 500 civarında sanayi sicil belgesi ve kapasite raporu bulunan imalatçı üyenin bulunduğunu belirten Dertli, “Düzce’de bildiğiniz üzere savunma sanayi için üretim yapan çok güçlü bir firmamız var. Savunma sanayi konusunda Düzce’de çok daha büyük bir potansiyel var. Üyelerimiz arasında 500 civarında sanayi sicil belgesi ve kapasite raporu bulunan imalatçı üyemiz bulunmaktadır ve imalatçı firmalarımızda yaklaşık 30.000 kişi çalışmaktadır. Ağaç ve Orman Ürünleri, Tekstil, Otomotiv, Metal ve Döküm Sanayi, Fındık sektörleri imalatçı üyelerimizin ağırlıklı olarak faaliyet gösterdiği alanlardır.  TOBB Sanayi Veri Tabanına göre kayıtlı 3.926 ürün için üretim kapasitesine göre Düzce 31 adet üründe 1.inci.; 34 adet üründe 2.inci ; 22 üründe 3.üncü olmak üzere toplamda  87 ürünün  üretimde ülkemizde 24.sırada bulunmaktadır. Bugün Düzce, revize edilen Teşvik Kanunu kapsamında 3.Bölge teşvikleri avantajlarından faydalanıyor ve halen bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Ancak OSB lerde ve alt bölge olarak tanımlanan ilçelerimizdeki yatırımlar 4.Bölge desteklerinden faydalanıyor. 2004 de bir adet olan OSB sayısı Akçakoca da dahil olmak üzere bugün 5’e yükseldi. Çilimli ve Akçakoca OSB’lerinin bürokratik işlemleri tamamlanmak üzere. Faal olan diğer 3 OSB de toplam 77  firmada  8.000 civarında istihdam sağlanmış durumda. Bugün Düzce turizm konusunda hak ettiği yerde değil. Ancak, bugüne kadar keşfedilmemiş olmanın yeni fırsatlar yaratacağına inanıyorum. Bunu kısa zamanda avantaja dönüştürerek turizmde bir marka olacağımıza inanıyorum. Bu konuda ciddi adımlar atıldı. Türkiye’nin turizmdeki en büyük markalarında biri olan Dedeman, Düzce’de beş yıldızlı bir otel yapmak üzere protokol imzaladı. Benzer şekildeki bu turizm yatırımlarının artarak devam edeceğini biliyoruz.  Üyelerimizin nitelikli istihdama yönelik beklentilerini karşılamak üzere de çalışmalar yürütmekteyiz. İlçelerimizden Gölyaka’daki Meslek Yüksek Okulu Ahçılık Bölümüne tam teçhizatlı mutfak ekipmanları bağışladık. Üyelerimizin ahçılık gibi nitelikli özel bir eğitim gerektiren bir meslek grubuna daha hızlı ulaşmalarını hedefliyoruz. Yine Düzce Meslek Yüksek Okulu Tekstil bölümümüze son teknoloji dikiş makineleri  hibe ettik. Bu hibe daha sonra Moda ve Tasarım bölümün daha tercih edilen bir bölüm olmasına katkı sağladı. Tekstil sektörüne özellikle kadın istihdamına pozitif katkı sağlaması nedeni ile çok önem veriyoruz. Bir kalkınma projesi kapsamında, Düzce Meslek Yüksek Okulu’nda yaklaşık 300 kişiye 3 aylık CNC Programları eğitimleri verdik. Yine bu proje kapsamında Düzce MYO’a 25 adet masaüstü bilgisayar,2 adet CNC Router ve 3 boyutlu yazıcı hibe ettik.” ifadelerine yer verdi.

28 May 2022 - 13:49 Düzce/ Düzce- Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Parantez Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Parantez hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Parantez editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Parantez değil haberi geçen ajanstır.