Geriye dönük faiz şoku esnafı çileden çıkardı

Hazine ve Maliye Bakanlığı aldığı kararla birlikte Halk Bankasından, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çekilen kredilerin faiz oranlarında artış yapıldı. Eski çekilen ve halen borçlu olan esnaflarında faizleri artınca esnaf iyice çileden çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanlığının Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri üzerinden esnafa verdiği kredilerin faiz oranları yükseltildi. Buna göre 10 Ekim 2022 ile 9 Temmuz 2023 arasında çekilen kredilerin faiz oranı yüzde 7,5’tan yüzde 17’ye çıkarıldı. Böylelikle eski çekilen kredilerde yüzde 120’ye kadar faiz oranı artırıldı. 2022’te yüzde 7.5’ten kredi çeken bir esnaf yeni düzenlemeyle borcunu yüzde 17 faiz oranıyla ödemiş olacak.

Esnaf odaları şok oldu

Kredi çekilen tarihler ve yeni faiz oranlarının açıklanması borçlu binlerce Sakarya esnafını çileden çıkarttı. Sakarya Esnaf Sanatkarlar Odaları (SESOB)’a bağlı oda başkanları da yeni güncellenen faiz oranlarıyla şok oldular. Üyeleri olan esnaflara yapılan faiz artışlarını izah edemeyen oda başkanları, cumhurbaşkanına, bakanlıklara ve milletvekillerine seslendi.

Kanun ve hukuk dışıdır

Sakarya Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, “Bu alınan yapılan faiz artışları enflasyonu düşünmez tersine tetikler. Borcunu ödeyemeyen esnafımız batar ve hatta beraberinde tüm düzenleri bozulur. Esnafımıza çok ağır bir yük getirecek olan bu oranların yeniden düzenlenmesi elzemdir. Zaten zor dönemdeyiz ve esnafımız iyice bunalmış durumda. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir uygulamaya geriye doğru işletiliyor. Bu görülmemiş bir durumdur, hukuk ve kanun dışıdır. Bu faiz oranlarıyla kredilerini yeni çekecek olanlar belki bu sözleşmeye imza atarken sorun olmaz ama esik borcunu ödemeye çalışan esnafa yeniden faiz bindirilmesi ne derece doğrudur” dedi.

Esnaf bu yükü kaldıramaz

Kabacan, “Bu faiz artışlarının geri dönük olmaması gerekiyor. Çok mağduriyetler yaşanacak, borcunu ödeyemeyen esnafımız cinnet geçirecek. Ülkemizin ekonomik şartları ortada. Her şeyi bir kenara bırakın, ödeme yükü artan esnaf bunu sattığı ürününe yansıtacak ve buda vatandaşa etki edecek. Acilen bu yanlışlığın düzeltilmesi gerekiyor. En azından yılbaşına kadar esnafa borçlarını ödeme süresi verilmeli. Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza ve milletvekillerimize sesleniyoruz. Bu mağduriyeti esnafa göz göre göre yaşatmayın ve yanlıştan dönülmesi için lütfen girişim yapın” dedi.

Şartlar değişti denilemez

Sakarya Seyyar Giyim Eşyası Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe, “Geçmişe dönük kredi faizleri ortalama yüzde 10’luk artış yapıldı. İnsanların hesabını kitabını yapıp kullandığı kredileri daha sonra ‘şartlar değişti’ diyerek arttırmak kabul edilemez. Geçmiş yıllarda alınan kredilerin faiz oranlarını arttırmak hiçbir ahlaki ve vicdani değere uymaz. Şu an için geçmiş kredilere yapılan faiz artışının iptalini beklemekten başka yapacak bir şey olmadığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Her bir taksitte yaklaşık 5 ile 10 bin arasında esnafa ekstra yük getiren bu uygulama en kısa sürede iptal edilmesi gerekmektedir” dedi.

Tekrar gözden geçirilsin

 Sakarya Saat Tamiri ve Elektronikçiler Esnaf Odası Başkanı Metin Gürkaş, “Esnaf kefalet kredi kooperatif aracılığı ile üyelerimize kullandırılan kredilerin faiz oranlarında değişiklik yapılmıştır. Daha önce kredi alıp kullanan üyelerimizin faiz oranlarda değişmiştir. Bu konuda zaten kredisini zorluklarla ödemeye çalışan esnaflarımızın sırtına birde faiz artırılmasıyla ilaveten yük gelmiştir. İlgililerin bu uygulamayı tekrar gözden geçirmelerini ve ivedilikle düzeltme yapmalarını rica ediyoruz” dedi.

Kabul edilebilir değil 

Sakarya Fotoğrafçılar Ressam ve Tabelacılar Esnaf Odası Başkanı Cevat Davulcu, “Esnaflarımız zor şartlar geçim mücadelesi veriyor. Birde bu yükün kaldırması mümkün değil. Geriye dönük işletilen faiz oranları kabul edilebilir değil. Esnafların sesine kulak verilerek bu yanlışlıktan hemen dönülmeli. Milletvekillerimizi ve bakanlarımızı göreve davet ediyoruz” dedi.

Ayrıca yeni faiz oranlarına tepkili olan tüm oda başkanları sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirmeye başladılar.

Haber:Halk54

15 May 2024 - 00:11 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Parantez Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Parantez hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Parantez editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Parantez değil haberi geçen ajanstır.