Hacılarımızın hacdan aldıkları veya getirdikleri mesajlar

Her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok vatandaşımız hacc yapıp geldiler. Giderken mikattan itibaren ihrama girerken telbiye getirdiler (Lebbeykellahümme lebbeyk, laşireyke leke lebbey, innelhamde venni’mete leke velmülk; laşeriyke leke lebbeyk) dediler ki manası “Allahım senin emrine amade olmaya (veya amade olarak) geldim; hamd ve nimetler senin içindir; seni takdis ederim senin ortağın yoktur” demektir.

Bu telbiye getirilirken erkekler seslerini yükseltir; kadınlar yükseltmez. Hatta kadınlara “sesinizi yükseltmeyin; kendi duyacağınız kadar söyleyin” diye tenbih de yapılır.

Peki… Kadınlara niçin seslerini yükseltmemeleri tenbih ediliyor? “Kadınların sesi yabancı erkekler tarafından duyulmasın” diye. Çünkü kadının sesi zaruret dışından yabancı/mahrem olmayan erkekler tarafından duyulması caiz değildir.

İşte Hacc’dan Müslümanların aldığı, alması gerektiği ilk mesaj budur ve kadınlar sırf ibadet için söyledikleri sözlerinde bile erkekler tarafından duyulmaları doğru görülmüyorsa zaruri ortamlar dışında seslerini erkeklere duyurmaları da doğru değildir. Özellikle nağme yaptıkları türkü, yahut şarkıları da erkekler tarafından duyulmamalıdırlar.  Öyleyse kadınlar hiçbir sebeple erkeklerin karşısına çıkarılıp şarkı veya türkü söylettirilemez; radyo veya televizyonlardan da dinlettirilemezler.

İkinci olarak ihram niyetiyle Kabe tavaf edilirken erkekler başlarını örtemez iken kadınlar için böyle bir yasak yoktur. Çünkü kadının başını açması haramdır. Ayrıca erkekler tavaf yaparken ıztıba yapmaları, yani ihramlıklarını sağ koltukları altına indirip, omuzlarını, bazularını açık tutmaları gerekirken kadınlar için böyle bir zorunluluk yoktur. Çünkü kadınlar doktorlara muayene dışında yüz, el ve ayaklarından başka hiçbir yerlerini namahrem/yabancı erkeklere gösteremezler

Öyleyse bu mesaj unutulmamalı, Müslüman kadınlar boyun, gerdan, göğüs ve omuzlarını asla akraba olmayan yabancı erkeklerin görebileceği yerlerde açmamalı, dekolte kıyafetle gezmemelidirler.

Üçüncü olarak tavaf yapılmaktadır. Tavaf yedi şavttan ibarettir, yani kabeyi 7 defa dolanmaktır. Bu dolanma esnasında her Müslüman Ka’be’yi soluna alarak dolandığı için kalbini “Ka’be”ye sarmış, adeta bobinaj yapmış olur. Öyleyse hacc yapan kadın erkek her Müslüman orada kalbini “Ka’be” ye bağladığını bilmeli ve o kalple hiçbir yerde hiçbir zaman kötü şeylere niyet yapmamalıdır.

Dördüncü olarak hacc yapan her Müslüman Safa ile Merve arasında sa’y etmektedir. Sa’y hızlı yürümek, hatta koşmak manasındadır; ama orada kadınlara koşmamaları, sadece hızlı yürümeleri tenbih edilmektedir. Halbuki oradaki koşu bir kadın olan Hacer validemizden kalmıştır. Ama Hacer validemiz oğlu İsmail’e su bulmak, hatta çevreden gelip geçen kervanlardan su ve yiyecek almak ümidiyle koşarken yanında kimse yoktu. Lakin şimdi aynı olayı taklit eden kadınların arkasında, sağında, solunda yabancı erkekler vardır. Onların gözlerine takılma ihtimalinden dolayı kadınların orada koşmaları yasak edilmekte, yanında kocası olanların da onu geride bırakmamak için adımlarını kısa atarak yine koşar gibi yapmaları tenbih edilmektedir.

Öyleyse Haccda koşulması gereken yerde kadının koşturulmamasıdan esinlenerek memleketinde yabancı erkeklerin dikkatini çekecek hareketlerde bulunmaması gerektiği mesajı alınmış iken hangi sebeple kadınları erkeklerin karşısına ve belki de açık saçık bir kıyafetle çıkarıp oynatıyorlar? Kadın-erkek karışık eğlenceli düğünlerde maalesef hacc’dan alınan mesajlar unutulmaktadır. Hacc’dan alınan mesajlar unutulsa bile Kuran-ı kerimin nur suresi 31. Ayet-i kerimesinde Yüce Rabbimizin: “İnanan kadınlara söyle gözlerini sakınsınlar, namuslarını korusunlar, zinet yerlerini belli etmesinler” buyrultuları dikkate alınarak hanımlarımızın yüz, el ve ayakları hariç hiçbir yerlerini kocaları, babaları, kocalarının babaları, yani kayınpederleri, oğulları, kocalarının oğulları, yani övey oğulları, erkek ve kız  kardeşlerinin oğulları, çok ihtiyar adamlar ve kadın avreti nedir bilmeyen çocuklardan başkasına göstermemelidirler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hamdi Güner - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Parantez Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Parantez hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Parantez editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Parantez değil haberi geçen ajanstır.