ULVİ İNSAN ULVİ İŞLER…

Aslında başlık”Ulvi insan ulvi işler, süfli olanlar da süfli işler” şeklinde olabilirdi. Ki anlamı: Yüce insan yüce işler, alçak karakterli olanlar ise adi (alçak) işler yapar demektir. Başlığı kısa tutmuş olsam da sonunda tam cümlenin manası ortaya çıkacaktır inşaallah.

Gerçekten insan ulvi (yüce) bir varlıktır. Kuran-ı kerim öyle bildirmektedir. Cemaatimizden çoklarının ezbere bildiği Tin suresi 1-4 ayet-i kerimesinde Yüce Rabbimiz: İncir ve zeytin ağacına, (herkesin emniyette olduğu) şu emin beldeye ve Tur-i Sina dağına yemin ederek (dikkatinizi çekerek) diyorum ki, biz insanı en güzel kıvamda yarattık/yaratırız. Bilgisini veriyor. Fakat beşinci ayet-i kerimesinde: “Sonra onu aşağıların aşağısına indirdik/indiririz” uyarısını yapıyor. 6. Ayetinde ise “İman edip amel-i salih (iyi işler yapan, iyi icraatta bulunan) kimseler müstesna; onlar için sonradan başa kakılmayacak mükafatlar vardır” müjdesi veriliyor.

Ayrıca birçok ayet-e kerimede İnsanın halife olduğundan bahsediliyor. Bakara suresi 30. Ayette Yüce Mevla: “Senin rabbin meleklere ‘yer yüzünde halife yaratacağım’ dedi; onlar ise ‘orada fesat çıkaran, kanları akıtan mı yaratacaksın? biz seni överek teşbih ediyor, seni takdis ediyor (tertemiz çıkarıyor) uz’ dediler; ama (senin rabbin) ‘ben sizin silmediklerinizi biliyorum’ dedi” açıklaması yapılıyor.

 Fatır suresi 39. Ayette de insanlara hitaben: “0 (Allah) öyle biridir ki sizi yer yüzünde halifeler olarak yarattı; kim küfrederse küfrü onun aleyhinedir; kafirlerin küfrü Rableri katında gadabı artırmaktan başka bir işe yaramaz. Kafirlerin küfrü ancak bunalım artırır” beyanı yapılırken sad suresi 26. Ayetinde ise “Ey Davut seni yer yüzünde halife yaptık; insanlar arasında hak ile hükmet” buyururken Davud (as) ın özel olarak halife yapıldığı, yani Peygamber olarak görevlendirildiği bildirilmiştir.

Davud (as) ın halifeliği daha ileri bir halifelik iken tüm insanlar da ya kendilerinden önce gelenlerin yerine getirilmiş veya Allah’ın yer yüzündeki halifesi olduğu da rahatlıkla söylenebilir. Zira İsra suresi 70. Ayet-i kerimesinde: “Biz insanları kerim (karşılık beklemeden iyilik yapan) kıldık, onları karada ve denizde taşıttık; biz onları yarattıklarımızın çoğu üzerine çok daha fazıletli kıldık” haberiyle de insanların değerli, ulvi bir varlık oldukları bildiriliyor. İnfitar suresi 6, 7 ve 8. Ayetlerinde Yüce Rabbimiz: “Seni öylesine dilediği gibi terkib eden, uzuvlarını ölçülü şekilde yaratan Kerim Rabbine karşı kim şaşırtıyor” sorusunu sorarken de insanın çok güzel bir bedene sahip olarak yaratıldığına işaret ediliyor.

Hz. Ali (kv.) ise (sen kendini küçük bir parça sanıyorsun ama sende büyük alem dürülmüştür” diyerek insanın kainatın bir örneği olduğuna işaret etmiştir. Ama Tin suresinde bildirildiği gibi insan aşağıların aşağısı da olabiliyor.

Mevlana Celaleddin Rumi de 5572 sayılı mesnevisinde: “Allah dilerse havayı ve ateşi süflileştirir; bulanık tortulu ve ağır bir mahiyet verir” diyerek sürekli yukarda olan havayı ve devamlı yukarı çıkma/uzanma itidadında/yetisinde olan ateşi bile aşağı doğru büker” demek istiyor.

Taha suresi 16. Ayette ise tüm Kur’an okuyanlara hitaben: “Ahirete inanmayan ve hevasına uyanlar seni namazdan alıkoymasın yoksa redi (alçak) ve değersiz olursun” uyarısı yapılıyor.

Demek ki insan ulvi bir şekilde yaratılmış ama süfli işler de yapabileceği bildirilmiştir. Öyleyse tüm bu bildirileri dikkate alarak ulvi (yüce ve değerli) işler yapalım. Eğer süfli işler yaparsak alçalır değerlerimizi kaybederiz. Rabbimizin ifadesiyle “bel hüm edall (aksine onlar daha da sapkındır)” uyarısının muhatabı oluruz.

Bu hususta M. Akif’in Safahatınnın 72 ila 75 sayfalarındaki şiirni okumak çok uyarıcı olacaktır. Birkaçını burada yazarak noktalayalım:

“Haberdar olmamışsın kendi zatından hala sen!/”Muhakkar bir vücudum” dersin fakat bilsen. Senin mahiyetin hatta meleklerden de ulvidir/Avalim sende pünhandır, cihanlar sende matvidir(dürülmüştür) Musağğar cirmin amma gaye-i sun’i ilahisin/Bu haysiyetle payanın bulunmaz bi tenahisin. Esirindir tabiat, dest-i tesğirindedir eşya/Senin ahkamın münkadidir (boyun bükülendir), mahkumundur dünya. Taharriden usanmazsın tealiden tealiye/atıldıkça atılsam dersin başka atiye. Sen en şanlı eyyamında, en mesut halinde/Bir istikbal-i duradur(uzak mı uzak) vardır hep hayalinde…………….

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hamdi Güner - Mesaj Gönder --- Okunma

# Gibi

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Parantez Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Parantez hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Parantez editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Parantez değil haberi geçen ajanstır.