GENÇLERİ KİTAP OKURKEN GÖRMEK İSTİYORUZ

Günümüz geçleri yarının yöneticileri, en açından önek şahsiyetleri olacaktır. Bu nedenle onların iyi gelişmeleri, kültürlü ve dini salabete sahip olmaları gerekir. Ama günümüzde birçok gencimizin sanal ortama kapıldığını, telefonları başında çevresinden habersiz bir şekilde oradan bir şeyler almaya çalıştıklarını görüyoruz.

Evet bu davranışın da bir okuma olduğu söylenebilir. Sanal ortamdaki yazıların kimin fikri olduğu pek iyi bilinmez. Bilinse bile güvenilir olmaz. Halbuki Kur’an-ı kerim ilk emri “Yaratan Rabbinin adıyla oku” şeklindedir. Aynı emir Alak ismindeki aynı surede iki defa geçmekte ve ikincisinde “Oku! Rabbin ençok ikram edendir” buyurulmaktadır. Yani insan okuyunca ikram görecektir.

Okuyanın ikram görmesi için Müslüman olması da gerekmiyor. Allah okuyan her kuluna ikram ediyor. Nitekim Batı milletleri genelde Müslüman olmadıkları halde çok okudukları için Allah tarafından çık ikram görmüş ve kalkınmışlardır. Hakeza Doğuda Japonlar, hatta Çinliler çok okumuş ve kalkınmışlardır.

Okumayanların kalkınmak şöyle dursun alçalmak ve sıkıntılara düşmeleri kaçınılmazdır. Zira adı geçen surenin 6 ve 7. Ayetlerinde Yüce mevlamız: “Kendinize gelin!.. İnsan kendisini müstağni gördüğü zaman azar” uyarısı yapılmaktadır. Yani insan “bana bu kadar okumak yeter, artık okumama gerek yoktur” diyerek kendisini müstağni (kültür bakımından zengin) görürse azgınlaşır veya hak yoldan sapar.

Bu nedenle hangi okulu bitirmiş olursa olsun her Müslüman okudukları kitapları okulda bitirmemiş iseler onları okuyup bitirmeli, daha başka çeşitli konularda birçok eser okumalı, günlük gazeteleri takip etmeli, hatta mecmua/dergi deyip geçmemeli, onları da okuyup mütalaa etmelidir.

Ayrıca Müslüman Kur’an-ı kerimi okumalı ve Arapça bilmiyorsa mutlaka tercemeleri üzerinde düşünmelidir.

Son günlerde “İslam alimleri bir buluş yapmamış, icat etmemiştir” dedikodusu yapılmaktadır. Halbuki Müslüman alimler birçok icat ve buluş yapmışlar insanlara yol göstermişlerdir. İlk otomatik makineyi bir Cizreli (Cezeri) diye maşhur bir zat yapmış ilk ‘Rasathane’ yi müslüman Türkler Semerkant’da  kurmuşlardır. Batı dünyası güneşin sabit olmadığını son yarım yüzyılda anlayabildiği heldi Kur’an-ı kerim 1400 yıldan beri bu gerçeği Yasn-i Şerif’in 36. Ayetiyle tekrar edip durmaktadır. Daha l955-56 yıllarında İlkokul öğretemenimiz  bize “Ben Kur’an-ı kerime inanırım ama Yasin-i Şerifte Güneş’in akıp gittiği ifade ediliyor. Bura bocalıyorum diyordu ama l986 veya 87 yılında Üsküdar’da Kendisiyle komşuluk yapmak nasip olunca bu gerçeği kendisine hatırlatma imkanım oldu.

Batı dünyası “Dünyanın döndüğünü söyleyen “Galile” yı idama mahküm etmiş, dönmediği söyletmek suretiyle idam etmekten vaz geçmişlerdir. Ama Kur’an-ı  kerim yine aynı surede “Gece de onlar bir kanıttır, biz ondan gündüzü soyarız” mealindeki 37. Ayetle edebi bir şekilde dünyanın döndüğüne işaret etmektedir. Ayrıca Neml suresi 88. ayetinde “Dağları kuru olarak görürsün ama onlar bulutlar gibi geçip gider” mealiyle yine edebiyat dersi verircesine dünyanın döndüğüne işaret etmektedir. Evet! Dünya döndüğü için mağma tabası üzerinde dönen yer kabuğu üzerindeki “dağlar” bulutlar gibi geçip gitmiş oluyor.

İşte tüm bu bilgiler ancak okumak sayesinde elde edilir. Ancak şunu da unutmayalım ki Kur’an-ı kerimi sadece Arapçasıyla okumak Arap olmayanlar için tam bir okum olmaz. Onu mealiyle birlikte okumalıdırlar.

Buradan şunu da anlamış oluyoruz ki Kur’an-ı Kerim’i anlayarak okumalıyız ki onun verdiği bilgilerle donanmış olabilelim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hamdi Güner - Mesaj Gönder --- Okunma

# Gibi

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Parantez Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Parantez hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Parantez editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Parantez değil haberi geçen ajanstır.