MİLADİ YILBAŞI’NDA MÜSLÜMANIN JEOLOJİK/ASTRONOMİK HESABI

Hıristiyanlar miladi yılbaşında kutlama yaparlar, hatta bazıları alkollü sıvı zıkkımlanarak bu yılbaşını göya kutlamaya çalışırlar. Bazı şuursuz Müslümanlar da bunu yapıyorlar.

Aslında herhangi bir şeyi alkollü sıvı/içki ile kutlamak kutlama değil kurtlama/kurtlandırmadır. Özellikle bir Müslümanın böyle bir kutlama yapması Peygamberimizin ruhunu rahatsız edeceği ve Allah’ın gadabını çekeceği için kutlama yaptığı şey asla kutlu olmaz ve mutluluk getirmez.

Müslüman hicri yılbaşını kutlar yani Muharrem ayının başında hicri yılbaşını kutlamaya çalışır. Aslında Müslüman sabah namazını kılarak her gününü kutlamış olur.

Miladi Yılbaşı’nda ise bir kutlama yapmaz; ama bazılarının kutlama yapması onu güzel bir muhasebeye sevk eder ve Müslüman “65 günün geçtiğini ve yine bir 365 günün önümüzde olduğunu düşünerek hassas bir şekilde jeolojik ve astronomik bir hesaplamada bulunur ki o da şöyledir:

Dünyamız 365 gündür güneş etrafında dolandı ve bu dolanma esnasında her gün kendi etrafında dönüyordu.

Güneş etrafındaki dolanma hızı 108.000 kilömetredir. Eğer bu dönüş hızında bir azalma olsaydı bu dolanım 365 günde tamam olmazdı. Öyleyse nasıl oluyor da dünyamızın güneş çevresindeki dolanma hızı azalmıyor. Dünyamızı güneş etrafında hızı eksilmeden dolandıran bir güç olmalıdır. O da Allah’tır. Eğer milyonlarca yıldan beri güneş çevresinde dolanan dünyamızın bu dolanma hızı giderek azalsaydı senenin günleri 365 günde kalmaz şimdiye kadar 365.000 hata daha fazla olurdu ki insanlar ileriye dönük hiçbir hesap yapamaz, işlerini ona göre ayarlayamazlardı. Bu bakımdan dünyanın güneş etrafında aynı hızla dolanması büyük bir nimettir ve bu nu sağlayan Allah’ ne kadar şükretsek azdır.

Ayrıca kendi etrafında da dönen dünyamızın bu dönüşü hızında bir artma veya azalma olmuyor. Eğer bu dönme hızında azalma olsaydı günümüzün saatleri 24 te kalmaz, artardı ve şimdiye kadar 24.000 hatta çok daha fazla olurdu ki bu takdirde günlerin uzaması tüm insanlığı istirahat etmekten mahrum ederdi. Pek tabii olarak geceler de uzayacak ve bu defa günler çok geç doğacak ve çalışma hayatı sekteye uğrayacak, hatta tamamen dumura uğrayacaktı.

Dünyamız güneş etrafında dolanırken dik olarak dolanmıyor, 23.27 derece eğik olarak dolanıyor ve böylece dört mevsim oluşuyor. (Kurban Bayramında 23 vakit namaz sonrası Teşrik Tekbirlerini getirirken de bunu düşünebiliriz).

Peki “dünyamızı 23. Derece eğiklikte tutan güç nedir?” sorusuna hangi cevabı vereceğiz? “O güç Allah’tan başkası olamaz” demekten başka seçeneğimiz yoktur. Öyleyse yine Allah’a şükretmek zorundayız.

Şunu da düşünmek zorundayız: Dünyamız güneşten 149. 600.000 km. uzaklıktadır. Astronotların ifadesine göre bu uzaklık biraz azalacak olursa güneş dünyamızı yakar. Eğer bu mesafe biraz artacak olursa dünyamız soğur, hatta donabilir.

Öyleyse… “dünyamızı güneşten 149.600.000 km. mesafede tutan güç nedir?” sorusu ortaya çıkar ki bunun cevabı da yine “Allah” olacaktır.

Şu halde dünyamızı güneşten değişmeyen bir mesafede/uzaklıkta tutan Allah’a şükretmek durumundayız. Bu şükür ise yalnız dil ile yapmakla olmaz, bedeni/fiili olarak de yapılması gerekir ki bu da Allah’ın tüm emirlerini yapmak ve tüm yasaklarından/haramlarından sakınmakla olur.

İşte Müslüman diğer milletlerin kutladıkları Miladi Yılbaşı’nda böyle düşünür ve gerçekten de o tarihi kutlamış/kutsamış olur.

Evet… Müslümanın Miladi Yılbaşı’nda yapacağı hesap/iş budur ve Astronomik/jeolojik bir harikadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hamdi Güner - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Parantez Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Parantez hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Parantez editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Parantez değil haberi geçen ajanstır.