Boğaziçi Üniversitenin Arka Bahçesi Olacak

Boğaziçi Belediye Başkanı İbrahim Ercan göreve geldiği tarihten itibaren yaptıklarını ve yapacaklarını Oxijen Medya’ya anlattı. Başkan Ercan “Göreve geldiğimizde ne yapılması gerektiğine karar vermemiz gerekiyordu. Burada sanayi mi olacak, turizm mi olacak yoksa tarım mı olacak. Hiç birisine uymuyor. Biz Boğaziçi’ni yerleşkeye açacağız dedik, kaliteli insan göçünü sağlayacağız, üniversitenin arka bahçesi yapacağız”

Oxijen Medya’nın bu haftaki konuğu Boğaziçi Belediye Başkanı İbrahim Ercan oldu. 4 yıllık görev süresince yaptıklarını ve yapmayı düşündüklerini anlatan İbrahim Ercan en büyük hedefinin, Boğaziçi’ni Düzce Üniversitesinin arka bahçesi yapmak olduğunu söyledi.

Başkanlığa nasıl geldi?

AK Partinin kurulduğu yıllar benim üniversiteyi bitirdiğim yıllara denk geliyor. O zaman AK Parti bir birim kurdu. AK Parti iletişim merkezi diye. Halkla ilişkiler başkanlığına bağlı. Bu birim için üniversite mezunu birini arıyorlardı. O dönemde iletişim il sorumlusu olarak partide görev aldım. Bu görevi 2006’ya kadar yürüttüm.

2009 seçimlerinde Merkez ilçe yönetimindeyken Boğaziçinin teşkilat başkanlığına getirildim. Bundan önce belediyede de çalıştım. Alt yapı sorumluluğu yaptım, kontrol veri sorumluluğu yaptım, muhasebe bölümünde çalıştım, ihale biriminde çalıştım. Sadece eksik olduğum bir bölüm vardı onunda sıkıntısını hala çekiyorum. İmar’da hiç çalışmadım. Aslında bunların hepsi benim belediye başkanlığım dönemimde tecrübe olarak geri döndü. 2014 yerel seçimlerinde de belediye başkanı oldum. Ama acaba İbrahim Ercan belediye başkanlığı yapabilir mi diye herkeste bir soru işareti vardı.

Boğaziçi belediyesinin hiç geliri yok, öz kaynağı yok, sadece bir binası vardı. 5 memur 15 işçi vardı. 3 işçi ve bir memur emekli oldu, 2 tane taşeron aldım başka da personel almadım.

Sanayi mi, turizm mi yoksa tarım mı?

Göreve geldiğimizde ne yapılması gerektiğine karar vermemiz gerekiyordu. Burada sanayi mi olacak, turizm mi olacak yoksa tarım mı olacak. Hiç birisine uymuyor. Şehirler yerleşkeler ya suyun ya da yolun kenarında oluyor. Bizim bir yol ağımız üzerinde olmamız bir avantajmış ama vatandaş bunu fırsata dönüştürememiş.

İnsanlar seyahati seviyorlar. Seyahat ederken de bazı yerlerde durma ihtiyacı hissediyor. Duracağı yer olmasına rağmen, fiziki alanlar oluşturulmamış. Öyle bir harita çizilmemiş. Çobandan çıkıyorsunuz, Melen’e kadar 50 metre yapılaştırma alanı, ondan sonra Akçakoca’ya kadar 40 metreye düşmüş. Böyle bir mantık yok. Yanlış 1960’larda 70’lerde yapılmış. Bir tarafa yan yol yapılmış, diğer tarafta yok. Geçerken bir yeşil vadinin orada duralım, yeşilliklerin arasında çay içelim diye düşünüyoruz ama yapamıyoruz, duracak yer yok.

Ben dedim ki buradaki nüfus 2 bin 700 civarında. Bunu en az 5 bin ölçeğine çıkartmamız lazım. Bütün şehir olsaydı bunu yapmak daha kolay olacaktı.

Üniversitenin arka bahçesi olacağız

Biz Boğaziçi’ni yerleşkeye açacağız dedik, kaliteli insan göçünü sağlayacağız, üniversitenin arka bahçesi yapacağız. Üniversitenin hava alma yeri olacak. Sportifi kültürel alanlar yapmamız gerekiyor dedik. Burayı yerleşkeye açmak için doğalgaz en büyük ihtiyaçtı. Doğalgazı getirdik. Toplu konut bir hedefimizdi. Onu da yaptık. Üniversiteye kuş bakışı 2 km mesafede. Tabi ki evdeki hesap çarşıya uymuyor. Boğaziçi Belediyenin oradan, kavşaktan üniversite arası 2 km. Köy hizmetleri benim orada köyüm yok diyor. Oraya yapılacak bir yol üniversiteyi de rahatlatır, bizi de rahatlatır.

Biz üniversiteden yerleşke talep etmedik. Dediğimiz yol yapılırsa zaten üniversitenin arka bahçesi olmuş olacağız. Burada nefes alacaklar, doğa ile baş başa kalacaklar. Yol açılırsa yurt yapılabilir, Yeşil Vadi’de dere ıslahı yapılır, yürüyüş parkuru, oturma alanları oluşturulur.

Siyaset bazen her şeye yetmiyor. Vatandaşın istekleri masa kadarsa imkânlar masanın yarısı kadar. Burada hızlı hareket eden ya da sistemin nasıl işlediğini bilenler yararlanabiliyor.

Borçlanarak yaptığım tek iş!

Düğün salonu inşaatı devam ediyor. Çok amaçlı olarak düşündük. Adı düğün salonu. Kır bahçesi olacak. Kenarında dere var. Spor kulübü için bir yer ayarladık, halk eğitim kursları yapılabilir. Projesini birebir ben yaptım. 240 günlük bir ihale süreci vardı. Pazarlık yaptık, 5 ayda bitireceğinin sözünü verdi. Fındıktan sonraya yetişir. Tek borçlanarak yaptığım iş bu oldu. İşletmeciye vereceğiz.

İleriki dönemde daha fazla toplu konut

Toplu konut tamamlandıktan sonra yer isteyen müteahhitler de var ama ben bekliyorum. Bakalım toplu konut yapımının nasıl etkileri olacak. TOKİ’nin yaptığının bir sonuçlarını görelim. Bakalım alt yapıda eksikliğimiz var mı? 102 konut 6 iş yeri bakalım nasıl bir hareket getirecek. Duruma göre doğaya zarar vermeyecek şekilde farklı toplu konutlara da izin verebiliriz.

Toplu konutlara henüz tam olarak müsaade edecek durumda değiliz. Kanalizasyon yok. Su problem olur. TOKİ ile yaptık, bekleyeceğiz, bakalım eksikliklerimiz neler. Bu süreci bu şekilde geçireceğiz. Eksikliklerimizi tamamladıktan sonra daha fazla toplu konut olabilir.

Kurban Tepe önemli

Kurban tepe projesi önem verdiğimiz bir proje. Orada 4 tane köy 5 tane mahallenin mezarlığı var. Cenazeleri kalabalık oluyor. İnsanlar arabaları ile geliyor. Araba parkı sıkıntı oluyordu. Otopark gerekiyor. Bunu bizim yapmamız mümkün değil. Arazi engebeli. Proje çizdirdik. Yüzde 80’lik alan park yeri, oturma yerleri olacak. Mesire alanı olacak. Bu proje ile Turizm Bakanlığına gittik, belli bir miktarda para aldık. Bunu belli bir noktaya getirdik. Düz arazilerimiz olsa sosyal alanlar yapmaya özen gösteririm.

Gölet yapacağız

Suncuk’ta boşa akan bir su var. Orada değirmenler var. 1960’larda o suyu Konuralp’e taşımak istemişler ama vatandaşlar karşı çıkmışlar. Orada bir gölet yapılması için talep var. Suncuk Göleti diye. Çok güzel bir alan. Suyu çok temiz. Orada bir gölet yapıldığı zaman tüm bölgenin su ihtiyacını görebilir. DSİ’den öyle bir talebimiz var şu anda suyu ölçüyorlar.

Göle diye bir yer var. Bir tarafı Düzce’ye diğer tarafı Akçakoca’ya bakıyor. 6 tane kurumuş göl var. Oraya set çekeceğim bir göl oluşturacağım. Bu mesire alanı projesi. Topuk’un yarısı kadar bir alan. Ama bazı engeller var, işgaller var. Vatandaş çevirmiş benim diyor.

Ben Şifalı sudan bu mesire alanına yürüyüş parkuru düşünüyordum. Bu alanında tabiat parkı olmasını istiyordum. Orada bir insan sirkülâsyonu var. Bundan yararlanmak lazım. Ormanın içinde geçen bir yürüyüş alanı, sonra bir gölet, dinlenme alanları çok güzel olacaktı.

Doğalgaz’da ki sorunu çözeceğiz

Yeşil Vadiyi biliyorsunuz. Bizim yerleşkenin girişi ile belediye arasındaki göbeği düşünün. Akçakoca istikametinin sağ tarafı. Burada kağıt üzerinde imar yolu var ama o yol açık değil. Karayolları diyor ki kaldırım mesafesi var, kaldırımın altında yağmur boruları var buradan kesinlikle geçiş vermem. DERGAZ’da diyor ki sen imar yolunu aç, alttan geçeriz dağıtırız, yoksa veremem diyor. İmar yoluna başladık. O ara ben hastalandım tam ilgilenemedim. O ara imar yolu açılırken, bunun ağacı var demişler, ahırı var demişler yolu döndürmüşler. Şu anda ona müdahale ediyorum. Vatandaşın biri çıktı, yolu da vermiyorum ama sen de bana doğalgazı getireceksin dedi. Ben kalakaldım. Bu söylemi duydum. Şimdi buna ne cevap vereceksin. Akşam eve gidiyorum. Annem merdivenin başında. Belli beni bekliyor. Sen niye bizim akrabanın işini görmedin diyor.

Futbol sahasını yapıyoruz

Spor takımımız vardı. Ben başkan olunca kamuoyunda şöyle bir algı oluştu. Başkan sporun içinden geliyor, takımı alır belli bir yere getirir. Sezon öncesi harç yatırılacak, geldiler. En harç yatırmıyoruz dedim. Ben geldikten sonra takımı sahaya çıkartmadım. Burada yapılmak istenen amatör spor. Bölgenin çocuklarının spor yapmalarını sağlamak, enerjilerini atmalarını sağlamak. Bunu kendi bünyelerinde yapmaları lazım. Buraya saha yaptırana kadar bu takımı lige çıkartmayacağım dedim. Saha yapılacak alanımız var. Üst geçide gelmeden sağ tarafta bir yamaç var. Orası zamanında açılmış. Başvuru yaptık saha yapılması için. Bize dediler ki burası 75 dönüm mera. Mera’dan çıkartmamız lazımdı. Bize 25 dönüm lazım. 15 dönümü spor alanı. 10 dönümü de rekreasyon alanı diye düşündük. Tahsisini istedik. Hepsini isteyecektik ama başımıza ot parası diye bir para çıktı. Çeşitli görüşmeler yaptık. Sonunda ihaleye çıkarttık. 250 kişilik tribünü olacak, sentetik saha olacak. Soyunma odaları, ışıklandırmaları hepsi olacak.

Ben devam etmek istiyorum

Belde belediye başkanları arasında bir oylama yapıldı. O oylamada birinci olduk. Ardından bölge birincileri Türkiye genelinde yarıştı. Orada üçüncü olduk. Ben adayım diye yola çıkmadım. Ama bu işin devamı olacaksa benim devam etmem gerekiyor. Bende devam etmek istiyorum. Sonuçta kendi memleketime hizmet etme şansını yakalamışım. Bu bizi mutlu ediyor.

#

02 Nis 2018 - 12:00 - --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Düzce Parantez Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Parantez hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Düzce Parantez editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Düzce Parantez değil haberi geçen ajanstır.