Düzce Parantez Köşe Yazarları
Zeynep Civan
Zeynep Civan

KARDEŞLER ARASINDA KISKANÇLIK

Kardeş kıskançlığı, çocuğun iç huzurunu bozarak, yemek yememe, saldırgan olma, uyku problemleri ya da içine kapanma gibi olumsuz davranışlar meydana getirebilmektedir. Burada yine en büyük sorumluluk anne-babaya düşmektedir.

Kardeş kıskançlıkları birden fazla çocuğu olan her ailede görülmektedir. Çünkü her bir çocuk anne ve babasının ilgisini, sevgisini, zamanını bir başkası ile paylaşmak istemez. Özellikle anne, çocuğun dünyasıdır, en değerli varlığıdır. O’nu bir başkası ile paylaşacağını; bir diğer ifadeyle annesinin sevgisini kaybedeceğini öğrenmek ya da paylaşıyor olmak çocuk için acı verici bir durumdur.

İlk çocuk , kardeşi olana kadar, anne ve babasının ilgisini, sevgisini tamamen üzerinde hisseder, bunları kimseyle paylaşmadan büyür. Kardeşin dünyaya gelmesi ile beraber kendi üzerinde toplanan bu ilgi ve sevginin azaldığını görür. Çünkü yeni doğan çocuk en azından fiziksel temel ihtiyaçları nedeniyle daha çok zaman ve enerji harcamayı gerektir. Özellikle bebeğe anne-babanın sürekli ilgisi, eve gelenlerin sürekli hediyeler getirmesi ya da onunla ilgilenilmemesi bir korku, endişe oluşturur. Bu düşüncelerle çocukta iç huzuru bozar. Çabuk sinirlenen, ağlayan, tepki olarak yemek yemeyen, kurallara uymayan çocuk tüm bu davranışlarla tepkiler gösterir.

Kıskançlık, sadece en büyük çocukta görülen bir duygu değildir. Abla veya ağabeyin bazı ayrıcalıklara sahip olduğunu görmek, küçüğü kıskandırır. Büyüğün evde söz hakkına sahip olması, küçük kardeş üzerinde hak iddia etmesi, küçüğe baskı yapması onu rahatsız eder. Büyüğün harçlığının çok olması, bazı isteklerini yerine getirmesine izin verilmesi, küçükte kıskançlık yaratan durumlardır.

Peki kardeş arasındaki kıskançlığı nasıl ortadan kaldırabilirsiniz veya azaltabilirsiniz ?

Buradaki en büyük önem arz eden konu anne ve babaların çocuklarına nasıl tutum sergiledikleridir.

Çocuklarınız arasındaki kıyaslamadan kaçınınız! Bu çocukların birbirini rakip olarak görmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Her çocuk özeldir ve birbirleri arasında kıyas ya da sevginizi derecelendirecek cümleler asla kurmayınız.

Rutini asla bozmayınız ! Çocuklar arasında kıskançlığa en büyük nedenlerden bir taneside büyük çocuğun rutininin bozulmasıdır. Bu durum çocukta kardeşine daha çok ilgi gösterildiğini; anne-babasıyla artık eskisi kadar vakit geçiremediğini düşünmesi çocuğu kardeşlerine olan kıskançlık duygularını arttırmaktadır. Örneğin; çocuğunuza her gece uyumadan önce kitap okuyorsanız, kardeşi olduğunda bu rutin alışkanlığınızı bozmayınız.

Çocuklarınıza aradaki yaş farkından oluşan fiziksel veya biyolojik ihtiyaç ve farklılıklarını anlatınız. Örneğin; büyük çocuğunuza kardeşinin fiziksel olarak yardım ihtiyacının bulunduğunu anlatabilirsiniz. Kendi çocukluk fotoğraflarını göstererek kendisinin de geçmişte kardeşi kadar küçük olduğunu ve onunda aynı dönemlerden geçtiğini açıklayabilirsiniz.

Çocuklarınız olumlu veya olumsuz duygularını ifade etmek istediğinde; sözlü bir ifadeye başvurduğunda onun karakterize edecek veya yargılayacak ifaderler ile cevap vermeyiniz. Kardeşini sevmediğini, ondan nefret ettiğini ifade edebilir. Bu tip durumlarda onu anladığınızı ifade etmelisiniz. Kardeşine yönelik olumsuz duyguları reddedip ele almamak yerine onları kabul edip tanımanız ve duygularını anlatmasında, açıklık göstermesinde yardımcı olmalısınız.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu